Organ nakline dikkat çekmek için kitap yazdı

Kocaeli Değirmendere'de yaşayan Kuzey Ümit Mutlu, organ nakli bekleyen eşinin ölmeden önceki son isteğini yerine getirerek başkalarının da aynı acıyı çekmemesi için hastanede refakatçi kaldığı günleri ve yaşadıklarını kaleme aldı.
organ nakli refakatçi kitap
Mutlu acılarla yoğurarak yazdığı ilk kitabı Refakatçi'de, eşiyle aralıksız iki yıl boyunca hastanede yaşadıkları hayatı çektikleri acıyı kaleme aldı. Kitabı insanlara organ naklinin önemini anlatmak ve eşinin son isteğini yerine getirmek için yazdığını belirten Mutlu, kitap blogu Okuyorum.org'a yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "Netice itibariyle eşime beklenen organlar çıkmadı ve 26 kilo girdiği son operasyonda onu maalesef kaybettik. Ben bu kitabı onun son arzusunu yerine getirebilmek için yazdım. Şimdi de sizin beğeninize sunuyorum. Amacım insanları bilinçlendirmek ve başkalarının aynı acıları yaşamasını engelleyebilmek. Ülkemizde Kitap okuma oranının ne kadar düşük olduğunu biliyorum ama bunu bir şekilde başaracağımı düşünüyorum"
KİTAP TANITIMINDAN
Hastanedeki onuncu ayımızda doktorun ağzından çıkan o sözler bizi cehennem azabına atmış, aklımızı da kör etmişti.Artık Duygu’nun hayata tutunabilmek için dünyada çok az denenmiş, başarı oranı son derecede düşük olan çoklu organ nakli ameliyatı olması gerekiyordu.Tam dört organ bir arada ve aynı anda nakledilecekti. Peki nasıl olacaktı bu iş... Organ bağışının yetersizliği sebebiyle dünyada, özellikle de Türkiye’de binlerce insan tek bir organı bekleme sürecinde hayatını kaybediyorken…Yirmi bir ayın sonunda bize uygun olan kadavra sağlık bakanlığı tarafından sunulduğunda, eşimin tüm vücudu iflas etmeye başlamış, korkunç bir erime süreci geçirerek dört yaşındaki oğlumuzun kilosuna, yirmi altı kiloya düşmüştü.
Bu ameliyat Türkiye’de bir ilk olacaktı. İlki başarırsak eşimin ameliyattan sağ çıkma ihtimali doktorun değişi ile milyonda birdi. Bu ameliyata girmez ise tahmini olarak yoğun bakım ünitesinde 15 günlük ömrü kalmıştı. Ve... Bu ameliyatın gerçekleşmesi benim verecek olduğum o kritik karara bağlıydı. İçinden çıkılmaz bir çarkın dişlileri benliğimi lime lime ederken doğru kararı nasıl verebilirdim ki? Bunun bir doğrusu var mıydı? Hayat arkadaşım avuçlarımın arasından öylece kayıp gidiyordu. Hiç hatırlamak istemediğiniz şeyler,  Hiçbir zaman unutmadıklarınızdır. Belleklere yazmak zorunda hissettiklerinizdir...
Refakatçi 
Organlarını Bağışlamaya Hazır mısın?
K. Ümit Mutlu 
Kerasus Yayınları
248 Sayfa

Yorum Gönder

0 Yorumlar