30 Ağustos 2018 Perşembe

Kağıt Zammı Kitap Fiyatlarını 2 Kat Artıracak

Kitap kâğıdını ithal eden Türkiye’de ki yayıncılar, kağıda gelen zamla birlikte yeni dönemde kitap fiyatlarının iki kata kadar artabileceğinin sinyalini verdi.
Geçen yıl bir kitabın ilk baskısı için 700 Euro olan kâğıdın fiyatı 900 Euro’ya kadar çıktı. 4 Lira civarındaki Euro ise her geçen gün artarak 7,67 liraya kadar yükseldi. Kâğıda gelen yaklaşık yüzde 29 zamla birlikte Euro da bir yıl içinde yüzde 92 arttı. Yayıncı maliyeti her iki kalemde yüzde 120 arttı. Birçok yayın evi, artan maliyetten dolayı yayına ara verirken, bazı yayın evleri ise yayımlayacakları kitap sayısında azalmaya gitme kararı aldı.
Yüksek kur nedeniyle ayakta kalmaya çalışan yayıncılar, Kasım ayında yeni sezonun başlamasıyla birlikte fiyatları arttıracak. Eylülden itibaren kâğıt alımına başlayacak yayın evleri yeni dönemde kitap fiyatlarında iki kat artışa gideceklerinin sinyalini verdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı