25 Ağustos 2018 Cumartesi

Huzursuzluk Kitap Yorumu Zülfü Livaneli

İstanbul’da gazetecilik hayatına devam eden İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in Amerika’da öldürüldüğünü öğrenince  Mardin’e gider. 
Zülfü Livaneli  Huzursuzluk
Hüseyin’in ölüm nedenini araştırırken her şeyin Suriyeli Ezidi mülteci Meleknaz’a aşık olmasıyla başladığını öğrenir. Hikayeyi tam anlamıyla öğrenmek için Meleknaz’a ulaşması gerekir. Bu süreçte Hüseyin’in ailesinden, Amerika’da ki abisinden olanları öğrenir. Livaneli bu eserinde Suriye’deki Ezidilerle ilgili karakterlerin dilinden detaylı bilgiler verirken onların kutsal Şengal Dağı’na varana kadar uğradığı zulmü tüm gerçekliğiyle gözler önüne sermiş. Gazeteci İbrahim’de Ezidilerin yaşadıklarını öğrendikçe huzursuzluğu artıyor ve huzur bulabilmek ve olanları gerçek anlamıyla öğrenmek için mülteci kampına giderek Ezidi Kızı Meleknaz’a ulaşmaya çalışıyor.
Eleştiri: Yazar Livaneli eserin 65.sayfasında karakter üzerinden “Mutluluk” eserine atıfta bulunmuş. Bir yazarın kendi eserinde kendi eserine atıfta bulunması bana çok garip ve abes geldi.
“Birkaç yıl önce okuduğum, adı galiba “Mutluluk” olan bir romanda denildiği gibi, biz, bu ülkenin okuryazarları, boşluğa düşen bir trapezci gibiydik. Doğu aksanını bırakmış, batı aksanını da yakalayamadan aşağı düşmüştür.”
Alıntı: Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz…
Sevda ile acının iç içe geçtiği Suriye gerçeklerini okuyacağınız bu akıcı eseri mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum...
Zülfü Livaneli
Huzursuzluk
Doğan Kitap
154 Sayfa 
Puan 
★★★★★
Yorumlayan  İsrafil BARAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız