7 Ağustos 2018 Salı

Hayvan Çiftliği Kitap Yorumu George Orwell

"Sizler aşağı kesim hayvanlarınızla uğraşmak zorundaysanız, bizler de bizim aşağı sınıflardan insanlarımızla uğraşmak zorundayız !"
Hayvan Çiftliği, George Orwell,
Kitabın içerisinde onlarca cümle vardı ve hepsi birbirinden etkileyiciydi. Fakat ben yukarıda yazan cümlenin yazarın okura vermek istediği mesajların bir özeti olduğunu düşünüyorum. Kitabın konusu ilginç,olma olasılığı hiç bir zaman mümkün olmayacak olaylar fakat bu bana hiç de enteresan gelmedi çünkü kitabı bu bakışla okumuyorsunuz. Yaşadığınız ülkeden,politikadan,siyasetten, yönetenlerden ve yönetilenlerden örneklerle kitabın sonuna geliyorsunuz. Bir çiftlikte hayvanların isyanıyla başlayan kitap konusu öyle güzel işlenmiş ki,günümüz olaylarına farklı bir bakış açısıyla bakmamızı ve anlayamadığımız bir çok konuyu anlamamızı sağlar nitelikte. Ben daha çok gerçekçi kitapları severim bu nedenle ilk elime aldığımda acaba severmiyim diye başladığım kitabın,bir anda bir baktım sonlarındayım. Oldukça akıcı sıkmayan bir dili ve konusu var. Her gelen siyasetçinin aslında bizim iyiliğimiz için bu işe gönüllü oldukları söylenir fakat başa geçince bu düşünceler tam tersine değişir. Bu konular üzerine bir çok cümle kurmak isterim fakat dilimi tutuyorum ve mutlaka bu kitabı okumanızı öneriyorum.Kitaptan değil fakat sevdiğim bir cümleye yer vermek istiyorum; Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız oturacağınız yer kendi kıçınızın üstüdür. Friedrich Nietzsche ( bunuda paylaşmadan edemedim) Neyse ben sustum artık. Kitapla ve sevgiyle kalın.Bu güzel hediye için,kitap kardeşim Nimet Acer çok teşekkürler...
Hayvan Çiftliği
George Orwell
Can yayınları
Çeviri:Celal Üstler
Sayfa:152
Puan 
★★
Yorumlayan Hanife ÇAVDAR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı