Halk Kütüphanelerine Gitmemek için 8 Sebep

Kitap okuyan insanların büyük çoğunluğu kütüphaneyi tercih etmiyor. Bunun nedenleri nelerdir?  Öncelikle kendi başımdan geçen, kütüphane anımı sizlerle paylaşmak isterim. 
Çocukluğumu saymazsak ilk defa kütüphaneden kitap alıp okudum diyebilirim. Daha öncesinde kitaplarımı hep satın aldım ve bu bende kitaplarıma karşı aşırı bir bağlılığa yol açtı. Yine bir dostun tavsiyesiyle kütüphaneden kitap alıp okuma yaparsam bu bağlılıktan kurtulurum ümidiyle soluğu kütüphanede aldım. Kuralları bilmiyorum tabi önce üyelik gerekliymiş, üyelikle ilgili tüm işlemler yapıldı ve istediğim kitabı söyledim Muzaffer İzgü ve üç kitabının ismini verdim.
Görevli memur yazarın sadece çocuk kitapları yazdığını bu bölümde olmadığını söyledi, kendisine yazarın bir çok öykü kitabı olduğunu ısrarla söyledim ve bana doğru dönüp yüzünde de kızgın bir ifadeyle arkanızdaki rafa bakın dedi. Sessiz ve sakin döndüm baktım arkamda kocaman yerden tavana kadar beş tane kitaplık,hangi kitaplık hangi raf, kitaplar bana ben kitaplara baktım durdum kitap nasıl aranır neye göre aranır bilgim yok. Yinede aramaya başladım ama bulmak mümkün değil. Tekrar görevliye döndüm yardımcı olur musunuz ben kitabı bulamıyorum dedim. Tam karşınızda dedi beyefendi şu an tam karşımda siz varsınız dedim artık sabrım bitmek üzereydi. Arkamı döndüm tam karşımdaki kitaplıkta uzun aramalar sonucunda yazarın üç kitabını buldum görevlinin yanına geldim ve bu kitapları almak istiyorum dedim. Görevlinin bana hırsızmışım gibi bakış attıktan sonra sadece tek kitap alabileceğimi söylemesiyle kendimi berbat hissettim. Kurallara göre yeni üyelere tek kitap veriliyormuş. Bunca olan şeylere rağmen kitabımı aldım ve çıktım, yazarın yetişkinler için yaklaşık 42 kitap ve çocuklar için 73 kitap yazmış olduğunu yazarla ilgili bilgileri okuduğum bir yazıda rastladım. Bir kütüphane görevlisi bu sayılara tam olarak hakim olamasa bile, büyükler içinde kitapları olduğunu bilmesi gerekmez mi? Ve en azından yeni üyelere yardımcı olmak görevleri arasında yok mu? Ve en önemlisi neden bu kadar kaba insanlar böyle görevlerin başında? Ben bu kitabı teslim etmeye gideceğim yine aynı tutumla karşılaşırsam bir daha kütüphaneye gitmeyi düşünmüyorum.

İnsanların Halk Kütüphanesine Gitmemesinin 8 Sebebi: 
1)Okuduğu kitaplara sahip olma isteği bir anlamda bağlılık hissi.
2)Kütüphaneden alınan kitaplarda zamanlama olarak kendini kısıtlanmış hissetmek özgür olamamak.
3)Kütüphaneye gidip kitap alıp geri getirme işlemleri konusunda yaşanan üşengeçlik hissi.
4)Okumuş olduğu kitapları kitaplığında görme isteği ve istediği zaman açıp bir sayfasını okuma isteği.
5)Eski, yıpranmış ve üzerine notlar yazılmış kitapları sevmemek.
6)Kütüphane görevlilerinin genellikle bilgisiz ve kitap okumayan insanlar olması.
7)Kütüphane görevlisinin aranılan kitapla ilgili yardımcı olmaması.
8)Okumayı istediği kitabı gittiğinde bulamamak, kişiyi kütüphaneden uzaklaştıran belki de en önemli sebep.

Editörün Eklemesi:  Özellikle Elazığ ve Nevşehir İl Halk Kütüphanelerinde ki gibi görevini layıkıyla yapan ve vatandaşa en iyi şekilde hizmet vermeye çalışan Kütüphane görevlilerini müstesna tutuyoruz.

Hanife Çavdar / Okuyorum.org

Yorum Gönderme

0 Yorumlar