Dinle Küçük Adam Kitap Yorumu Wilhelm Reich

Sürekli akıl veren satırlar, yahudiler, güncel konular, sizinle ilgili olmayan onlarca satırlar. 72. sayfada kitap yüzüme düşmüş uyuya kalmışım...
Dinle Küçük Adam Wilhelm Reich
Psikiyatri tarihinin en radikal isimlerinden Avusturyalı-ABD'li psikiyatrist ve psikanalist Wilhelm Reich Dinle Küçük Adam isimli eserini kitap olarak yayımlanması için yazmamış. Yazar eserinde toplumun en alt tabakasında kendini küçük gören biz sıradan insanlara görmek istemediğimiz gerçekleri art arda sıralıyor. Her meslekten insanların dikkatini çekmek için bir meseleyi onlarca örnekle anlatmaya çalışması sizi sıkabilir. Sabırla okumaya çalıştığım insan üzerine yazılmış bu denemenin bana insan yaşam öyküleri seven birisi olarak can sıkıntısından başka bir katkısı olmadı. Yazara ayıp olmasın kitaptan birkaç alıntı paylaşayım:
"Sevginin, iş ve bilginin vatanları, gümrük sınırları, üniformaları yoktur. Onlar uluslararasıdır, bütün insanları, her şeyi sarmalarlar."
"Hiçbir zaman, küçük adam, mutluluğu dolu dolu özgürlük içinde tatmadın. Bu yüzden, mutluluğu tıkınıyorsun, mutluluğun güvencesinden sorumluluk duymaksızın. Mutluluğu bulmayı, onun üzerinde titremeyi, ona bahçıvanın çiçeklerine, rençberin buğdayına baktığı gibi bakmayı öğrenmedin (çünkü engellendin). Büyük araştırmacılar, şairler ve bilgeler, kendi mutluluklarını sağlamak istedikleri için, senden kaçtılar. Senin yanında, küçük adam, mutluluğu yutmak kolay, ama sağlamak kolay değil."
Sürekli akıl veren satırlar, yahudiler, güncel konular, sizinle ilgili olmayan onlarca satırlar. 72.sayfa da kitap yüzüme düşmüş uyuya kalmışım. O sayfadan sonrasını hızlı hızlı okudum. İstersen büyük bir insan olabileceğin mesajı veren bu kitabı psikoloji, felsefe, serbest deneme yazısı sevenler okuyabilir. Roman, öykü sevenlere bu kitabı kesinlikle tavsiye etmiyorum...
Dinle Küçük Adam 
Wilhelm Reich
Doruk Yayıncılık
155 Sayfa 
Puan 
★★★
Yorumlayan  İsrafil BARAN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar