Aşkın, Hüznün ve Anneliğin Kitabı: Böğürtlen Kışı

Hangisi daha zor. Birini aniden kaybetmek mi, yoksa onu yavaş yavaş, günden güne kaybetmek mi?
Sarah JİO, Böğürtlen Kışı,Bu kitaba başlamaya karar verme aşamasında,kafam bir çok düşünceyle doluydu ve hiç kitap okumamaktansa bu kitabı okumalıyım düşüncesiyle başladım. Uzun zamandır öyle doyurucu kitaplar okumuşum ki bu kitap oldukça boş geldi ve araya kaç kitap girdi ve bitirdim inanın hatırlamıyorum bile. Söylediklerim kesinlikle yanlış anlaşılmasın lütfen,kitap güzel özellikle yeni okumaya başlayan okurlar için oldukça iyi bir kitap. Sürükleyici aynı zamanda  duygusal bir kitap. Sonlara doğru beni ağlatmayı bile başardı,gerçi sulu gözün tekiyim:) Kitap okumayı sevemedim ne yapsam sıkılıyorum ve uzun zaman okuyamıyorum diyenler için çok güzel bir tercih. Yazarın daha önce üç kitabını okudum ve akış konusunda birbirine benzer özellikler var ve sonunun nereye varacağını kestirmek hiçde zor olmadı benim için.Kitabın yazım aşamasından bahsetmek istiyorum biraz, böğürtlenri çok seven yazarımız bir gün bir şarkı dinler ve orada geçen "böğürtlen kışı" sözlerinin anlamını merak eder. Bu kelimelerin anlamı şöyledir;eski bir meteoroloji terimidir,mevsim sonu görülen ani soğuklara verilen isimdir. Yazarımız bu iki kelimeyi not eder ve hikayenin taslağını oluşturur.
Gelelim konusuna,1933 yılında başlayıp günümüze uzanan bir köprü, Vera Ray ve Claire Aldridge isimli iki kadının hayatları... 1933 yılının Mayıs ayında karlar altında kalan Seattle şehrinde Vera Ray oğlu Daniel'ı büyütmek için gece çalışan bir kadındır. Bir sabah işten eve döndüğünde oğlunun yatağını boş bir şekilde bulur. Öte yandan bundan yıllar sonra yine aynı şehirde ve yine karlar altında muhabir Claire Aldridge patronunun isteğiyle bu doğa olayı hakkında makale yazmak zorundadır. Claire araştırmaları sırasında şu gazete küpürü ile karşılaşır: "Üç yaşındaki Daniel Ray'in 2 Mayıs sabahı Seattle'daki evinde kaybolduğu bildirildi." Çocuğunu kaybetmenin nasıl bir acı olduğunu bilen Claire'in yapmak istediği tek bir şey vardır: Vera ve küçük oğluna ne olduğunu bulmak. 
Böğürtlen Kışı bir annenin çocuğu için neler yapabileceğini anlatan, umudun ve umutsuzluğun karakterler aracılığıyla neredeyse hissedilebilir hale geldiği bir kitap.Yazarın en belirgin yanı zamanda yolculuk yapar gibi yazması,yıllar öncesine götürüp bir anda kendinizi şimdiki zamanda bulmanız mümkün. Aşkın, hüznün, anneliğin, acının da acısının yaşandığı iç burkan bir kitap.Konusuyla ilgili  çok fazla bilgi vermek istemiyorum heyecanınız taze kalsın ve kendiniz okuyup yaşayın. Keyifli okumalar...
Sarah JİO
Böğürtlen Kışı
Arkadya yayınları
Çeviri:Duygu Parsadan
Sayfa 355
Puan 
Yorumlayan Hanife ÇAVDAR

Yorum Gönderme

0 Yorumlar