Kuyucaklı Yusuf Sabahattin Ali

"Niçin hayatının bu en büyük arzusunu, şimdiye kadar belki yine içinde, fakat en gizli yerlerde saklı duran bu arzuyu, hapsedildiği yeri parçalayarak ortaya çıkar çıkmaz, öldürmeye mecbur kalıyordu?..Niçin? Kimin için?"
Kuyucaklı Yusuf Sabahattin Ali
Sabahattin Ali'nin öykü yazarlığından sonra ilk yazdığı roman Kuyucaklı Yusuf olduğunu öğrendim. İyiki yazmış ve ben iyiki okumuşum,sürükleyici ve muhteşem betimlemelerle dolu bir kitap. Yazarın betimlemeleri sayesinde eski bir Türk filmi izliyor gibi hissettim ve bu çok keyifli bir deneyimdi.
İlk sayfadan sizleri olayın içerisine dahil eden kurgusuna hayran kalacaksınız. Daha ilk paragraftan cinayetle başlaması nasıl dolu bir roman okuyacağınızın mesajını vermekte aslında. Dolu dolu başlayıp,dolu dolu devam edip,hüzünle keşkelerle biten bir kitap...
Kitapla ilgili en büyük eleştiri devlet adamlarının okuyucuya neden kötü şekilde anlatıldığı yer almakta. Ben bu kanıya katılmadığımı belirtmek istiyorum,bir şekilde bir yerlerde böyle işini düzgün yapmayan adamlar hep var ve var oldu. Bunları yok saymak görmezden gelmek,yazmamak okumamak bir çözüm değil. Bugün devlet dairelerinde bu kitapda yer verilen devlet adamlarından o kadar çok ki malesef. Bunları yazmadığımız da onlar yok olup gitmiyorlar ve yazarın birinci hedefi yaşananları olduğu gibi okuyucuya aktarmaktır.Kitabın ilk sayfalarında Yusuf'a kızdığımı söylemiştim,meğer ne kadar çok önyargılı bir kararmış diyorum şimdi ve ekliyorum Yusuf aslında ne baba adammış. Bugün bir çok erkeğin erkeklik diye algıladığı olay karşısında,asıl erkekliğin ne olduğunu göstermiştir. Sabahattin Ali'ye bu karakteri bize kazandırdığı için ruhun şad olsun demek istiyorum. Ben öyle kolay kolay bir erkek karakterden yana olamıyorum ama eli öpülesi Yusuf demek geçiyor içimden. Az görülen bir durumdur,erkek karaktere hayran kalmak bende. 
Bir eleştiri daha okumuştum,niye bıraktı gitti, gitmeseydi,hangimiz böyle kararsızlıklar yaşamadık ki,hangimiz yaşarken neyin doğru neyin yanlış olduğu ayrımına varıyoruz ki? Hem sonra hangi erkek onun gösterdiği olgunluğu gösterir? Kendimizi kandırmayalım ve öyle olsaydı,böyle olsaydı cümleler kurmak yerine,yazarın muazzam yazmış olduğu bu eseri okuyup tadını çıkaralım.Kitap konusuna çok değinmek istemiyorum çünkü heyecanınız eksilmesin,okurken merakla sonunu getirin istiyorum.
Birde kitapda öyle bir diyalog varki,ahhh diyorsunuz sevdiğini anlatmaya bir bakış,bir kelime yeterliymiş. Uzun uzun cümlelere,süslü kelimelere hacet yokmuş meğer.
"Elini yavaşça uzatarak genç kızın saçlarını okşadı.O zaman Muazzez bu işareti bekliyormuş gibi doğruldu, Yusuf'un ellerini avuçlarının içine alarak 
"Kimi istiyorum anladın mı?"dedi
Yusuf alt dudağını ısırarak ağır ağır başını salladı:
"Anladım!"
Muazzez hayatında ilk defa Yusuf'un iri kahverengi gözlerinde yaşlar parladığını gördü."
Daha öncesinde hiç bir sevgi sözcüğü etmeyen iki insanın,ilk aşk itirafları bu konuşmalar. 
Ben çok sevdim bu kitabı ve mutlaka okumalısınız tavsiyesiyle sizlere keyifli okumalar. Kitapla kalın...
Sabahattin Ali
Kuyucaklı Yusuf
Yapı Kredi Yayınları
Sayfa 222
PUAN
★★★★
Yorumlayan Hanife ÇAVDAR

Yorum Gönderme

0 Yorumlar