28 Temmuz 2018 Cumartesi

Damda Deli Var Kitap Yorumu Aziz Nesin

Delinin biri kendini aşağı atmak için dama çıkar. Bütün mahalle, itfaiye, polis seferber olur ama deliyi intihardan vazgeçiremez. 
Damda Deli Var Aziz NesinEn son "Seni imparator yaptık in,” derler. Deli “Sizin gibi serserilerin arasında benim gibi bir imparatorun ne işi var, inmem!” cevabını verir. Sonra kalabalıktan bürokrasiden emekli bir ihtiyar “Durun, ben indiririm onu aşağıya” der ve deliye seslenir; "İmparator Hazretleri! Acaba altıncı kata 'çıkmak' arzu buyurulur mu?"  'Çıkarım' der deli. Böylece birer bire en kata, oradan da yola indirir deliyi. “Beybaba, nasıl yaptın bu işi yahu?” diye sorarlar ihtiyara. “Eee, kolay değil. Elli yıl politika içinde yoğrulduk” cevabını verir.
Aziz Nesin buna benzer birçok öyküsünde hükümet yöneticilerine, bürokratlara, siyasi parti liderlerine göndermeler yapıyor. Her hikayesinde hayatta sıradan insanlar aracılığıyla ülkedeki durağanlığı mizahi bir dille eleştiriyor. Benim en çok İşte evlendik, Şüpheleniyorum başlıklı öyküleri beğendiğim. Kitabın sonunda tiyatrocu, tuluatçı (doğaçlama sanatçısı) hatıralarına yer verilmiş.
Aziz Nesin'in ülkeye mizahi açıdan yaklaştığı kısa öykülerinin olduğu bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum...
DAMDA DELİ VAR
Aziz NESİN
Nesin Yayınevi
Sayfa 
175
Puan 
★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız