27 Temmuz 2018 Cuma

Bir Çöküşün Öyküsü Stefan Zweig

XV. Louis döneminde Fransız sarayında Kraliçenin Nedimesi olarak görev yapan gösteriş, ilgi budalası Madame de Prie devlet işlerine çok müdahil olduğu ve devleti zarara uğrattığı gerekçesiyle gözden düşer. 
Bir Çöküşün Öyküsü, Stefan Zweig
Kral tarafından Normandiya'da kendisine ait evde yaşamasına karar verilir. Kadın ilk günlerde saraydan sürgün yediğini kabullenemez. İçinde hep geri dönme umudu vardır. Normandiya'da kendisiyle baş başa kaldığı günlerde hayat onun için çekilmez olur. Sarayda alıştığı gösterişli balolar, soylu insanları arar.  Hayatına tek anlam katan şeylerin iktidar savaşları, entrika ve eğlenceden ibaret boş saray hayatı olduğunun farkına varır. Hem kendini hem çevresindekileri yalanlarıyla sürekli kandırma eğilimindeki bu sığ ve kibirli kadın, şatosunda gösterişli eğlenceler düzenleyerek Paris’teki hayatını yeniden canlandırmaya çalışır. İktidarlı kişilere kendisini saraya geri kabul etmeleri için mektuplar yazar. Yalnızlığın içine gömülen kadın giderek akli dengesini kaybeder. Sarayın tüm dikkatini üzerine çekmek için inanılmaz bir senaryoyu uygulamaya koyar. Kitabı okurken usta kalem Zweig'in mükemmel kelimeleriyle yalnızlığı içinizde hissedecek ve zaman zaman karakteri anlamaya başlayacaksınız. Kadınların içgüdüsel varoluşuna çarpıcı bir şekilde yaklaşan yazar, betimlemeleriyle yer yer sizi kızdıracak. 
Bir oturuşta soluksuz bitireceğiniz kırk sekiz sayfalık bu güzel eseri mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. 
BİR ÇÖKÜŞÜN ÖYKÜSÜ
Stefan Zweig
Türkiye İş Bankası Yayınları
Sayfa 
48
Puan 
★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı