27 Temmuz 2018 Cuma

Anayurt Oteli Kitap Yorumu Yusuf Atılgan

Anayurt Oteli'nde başkasına ait bir oteli yöneten babasının ölümüyle yöneticiliği devralan Zebercet'in yalnız yaşamını tüm detaylarıyla hissederek okuyacaksınız.
Anayurt Oteli, Yusuf Atılgan,
Hecikmeli Ankara treniyle gelen bir kadına kafayı takan Zebercet'in monoton hayatı o günden sonra içinden çıkılmaz bir hal alır. Her günü birbirine benzeyen geçici ilişkilerle geçen günlerinin tek renkli günü olan o kadının tekrar gelişini beklerken akıl ve ruh dengesi bozulur. 
Eleştiri: Yazar geçici karakterlere oldukça geniş yer vermiş. Örneğin sokakta gördüğü bir adamı uzun uzadıya konuşturmuş. Konuyla da karakterle de pek ilgisi olmayan bu uzun uzadıya konuşmalar beni oldukça sıktı. Zebercet'in iç konuşmaları da nitekim sıkıcıydı. 
Kitap okuma alışkanlığı kazanmış kişilerin okumasını tavsiye ediyorum. Kitaplarla yeni tanışan birisiyseniz başka kitapları okumanızda fayda var.
Kitap Tanıtımından : Bir oteli yönetmekle bir kurumu, geniş bir işletmeyi, bir ülkeyi yönetmek aynı şeydi aslında. İnsan kendini, olanaklarını tanımaya, gerçek sorumluluğun ne olduğunu anlamaya başlayınca bocalıyordu, dayanamıyordu. Ülkeleri yönetenler iyi ki bilmiyorlardı bunu; yoksa bir otel yöneticisinin yapabileceğinden çok daha büyük hasarlar yaparlardı yeryüzünde. Defteri kapadı. Ne gereği vardı artık bunları yazmanın ya da birkaç satır yazıp bırakmanın? Çağdaş edebiyatımızın en ünlü kişilerinden Zebercet, yaşamını günlük yaşamın gerektirdiği en basit işlevlere odaklamış biri. Görünüşüyle son derece gerçek, basit ve sıradan. Ama içimizde bıraktığı etki öyle mi? Yusuf Atılgan’ın unutulmaz romanı Anayurt Oteli, bir memleket portresi, bir mizaç izahı. Yayımlandığı ilk günden bu yana başucumuzda. Okura düşen de onu daha yakından tanımak. 
ANAYURT OTELİ
Yusuf Atılgan
Can Yayınları
Sayfa 
128
Puan 
★★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız