10 Haziran 2018 Pazar

Kuşlar Yasına Gider Hasan Ali Toptaş

Kendine özgü Türkçesiyle sıradan bir kasaba hayatını, ilmek ilmek ördüğü cümlelerle sizleri hikayenin geçtiği yere ve zamana götürüyor. 
Kuşlar Yasına Gider Hasan Ali Toptaş
Hasan Ali Toptaş ile bir dostumun hediye ettiği kitapları aracılığıyla tanıştım. Betimleme ustası yazarla çok geç vakitte tanıştığım için pişmanım. Kitap bir yazarın son günlerini geçiren babasından ve Denizli Ankara arasında git gellerden bahsediyor.Yazarın hikayeleri olay üzerine kurulu değil. Aksiyon, polisiye sevenlerin tad alamayacağı derin duygusallıkta ve duygusal kişilerin gözyaşlarına hakim olamayacağı kelimelerle örülü bir eser. Beni en çok etkileyen betimlemeler kitaptaki yazar karakterin babasını ve babasının kamyonuna yaptığı betimlemelerdi. 
"Zaten o yıllarda burnumuzun ucunda gezinen bir mazot kokusuydu babam, kulağımızda çınlayan uzak bir motor sesiydi ve az evvel dediğim gibi, gitti mi gelmek bilmezdi bir türlü."
Toptaş'ın romancılığını daha önce okuduğum hiçbir yazara benzetemedim. Yazar, kendine özgü yalın ve yöresel kelimeleri öyle güzel kullanmışki o kelimelere karşı içinizde bir sevecenlik uyanıyor.  Kelimelerin, duyguların koşan atla birlikte dans ettiği bu eseri mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
Kuşlar Yasına Gider 
Hasan Ali Toptaş
Everest Yayınevi
Sayfa 248
PUAN
★★★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız