Kekeme Çocuklar Korosu Tarık Tufan

"Evet bayım, bazı şeyleri anlayamadığım doğru... Ağızlarında Tanrı sözleri, emek sömürücüsü, ucuz iş gücü avcısı insanların Tanrı'yı mali danışman olarak görmelerini anlamıyorum.
Kekeme Çocuklar Korosu Tarık Tufan
"Yazarın okumuş olduğum ilk kitabı ve inanın çok beğendim. Kitap çok akıcı ilerliyor ve şiirsel anlatımı muazzam bir anda cümleler akıp gidiyor sanki. Bir çok konuya değinmiş yazar bu kitabında. Ülkenin bir çok sorununa el atmış açıkçası okurken gözümde canlandı yaşanan acılar...Ben yazarın ilk okuduğum eseri olduğu için kitaptan alıntılara yer vermek istiyorum sonrasında söyleyecek bir iki kelamım olacak."On iki yaşındaki çocuk iş bulamadığı için intihar etti’ gazetelerden. ‘dile benden ne dilersen ‘ mastercard  “On iki yaşındaki çocukların iş bulabilmelerini diliyorum. On iki yaşındaki çocukların intihar edebilecekleri bir ip bulamamalarını diliyorum.On iki yaşındaki çocukların sokaklarda yürürken akıllarına ölüm düşmemesini diliyorum. On iki yaşındaki çocukların hayatı algılamaya başladıkları ilk anda tökezlememelerini diliyorum. On iki yaşındaki çocukların yalnızca yere düşen dondurmalarına,kirlenen pantolonlarına,kırılan bisikletlerine, yırtılan kitaplarına ağlamalarını diliyorum"
"Sekiz yaşında bir erkek çocuk. Haber bültenlerinde yüzü karartılıyor. Bir yıl boyunca defalarca tecavüz edilmiş. Altını bezliyor annesi. Büyük tuvaletini tutamıyor. Bir yıldır her gece tecavüz etmiş tinerciler. İç organları bile zedelenmiş"
"fatih’e varmıştım bir gece yarısı. saat gece üç civarıydı. yaşlı ve üzeri kirli bir sokak adamıyla karşılaştım. önce korktu yanına yaklaşınca. merak etmemesini söyledim. cebimde kalan son paranın bir kısmını teklif ettim. “almam!” dedi. “neden?” diye sordum. “param var benim” dedi. “yarın lazım olur” dedim ve “onu da yarın düşünürüm” diye cevapladı. ne kadar ısrar ettiysem de almadı parayı. onu da yarın düşünürüz! biriktirmemek!
yarın endişesinin bir ur gibi beynimizi işgal ettiği bir zamanda hiçbir güvencesi olmayan bir sokak adamı yarına dair kaygılarını bugünden düşünmüyordu. biz yerleri kazan köpekler gibi biriktirirken o yarını bekliyordu rızkı için. hiçbir güvencesi olmayan dedim de allah o kadar mı uzak duruyordu bu şehirden? ya ben allah’ı nerede kaybettim? kendimden utanıyorum. hepimiz güvenceyi biriktirdiklerimizde ararken o, ölümün ansızın gelişinin biriktirmeyi nasıl gülünç bir duruma soktuğunu anlatıyordu hal lisanıyla. ölüm bu biriktirdiklerini beklemez diyordu kanaatkar bir edayla. biz toprağı eşelemeye devam ediyorduk."
"Eğer bir gün yolunuz bir üniversiteye düşerse…
Saçlarını taramayı becerememiş bir kızla karşılaşırsanız. Konuşurken saçalarını savurmuyorsa. Sıkı sıkıya tokalarla yapıştırmışsa saçlarını. Uyumsuz kıyafetler varsa üzerinde. Yakıştıramamışsa giydiklerini. Güzelliğinden utanıyorsa mesela. Yaz sıcağında boğazlı bir kazak giymişse. Bir pardesü giyip yün başlık takmışsa kafasına. Ya da modası geçmiş bir şapka takıyorsa. Ellerini sürekli kafasına götürüyorsa, saçlarını tıkıştırıyorsa şapkasından içeri. Ürkekse, bir başınaysa… Bilin ki o kız, başörtülü bir kızdır. Bilin ki, bir kez daha kaybetmişizdir… Yazar ülkede yasanan,yaşanmakta olan ne kadar acı varsa dile getirmiş ve söylemek istediklerinizi çok güzel kaleme dökmüş.
Siyasi nedenlerle birbirine düşürülen öğrenciler,halk ve o kadar saçma olaylar ve yasaklarla milleti oyalayanların asıl yaşanan acıları görmezden gelmeleri bu ülkenin en büyük yarasıdır...Biz toplum olarak birlikte yaşamanın gücüne inanıyoruz ve bu ülkeyi birlikte ayakta tutuyoruz bir çok ayrıştırmaya karşı beraberliğin gücüne inanıyoruz. Ve bu hep böyle devam edecek buna inanmak ve hayata geçirmek bizim gibi insanların görevi olduğunu düşünüyorum...  
Tarık Tufan okumaları bu kitapla başladı ve son bulmayacak çünkü ben yazarı çok sevdim.Kitapla kalın...
Tarık Tufan
Kekeme Çocuklar Korosu
Profil Kitap Yayınları
Sayfa:134
PUAN
★★★★
Yorumlayan Hanife ÇAVDAR

Yorum Gönder

0 Yorumlar