Kayıp Aranıyor Sait Faik Abasıyanık

"Dünyada hiçbir şeyden, zalimlikten iğrendiğim kadar iğrenmem. İnsanoğlunun en büyük savaşı zalimliğe karşı açılmalı. İnsanoğlu her şeyden evvel içindeki bu kıskançlıklardan, bu kinlerden, bu ahlaksızlıklardan daha pis şeyi -kendinde, doğuşta varsa bile- söküp atmalıdır."
Sait Faik Abasıyanık kayıp aranıyor
Yazarın okuduğum ilk kitabı ve kurduğu cümlelere betimlemelere karşılıklı diyaloglara hayran kaldım. Karşılıklı diyalog zor iştir bildiğim kadarıyla ama yazar bunun çok güzel üstesinden gelmiş. Arka kapak yazısını paylaşmak istiyorum sizlerle:"Sait Faik Adalı Abasıyanık'ı tanımakla yeni bir ada keşfetmiş kadar sevinebilirsiniz, Adalı'nın adası bir dünyadan büyüktür, içinde her şey var. Gorki'nin Rus edebiyatına yaptığı hizmeti, Adalı Türk edebiyatına yapacak. Fakir fukaralar anafordan futbol maçına girer gibi Sait Faik'le beraber kitaplarımıza girdiler.Sait Faik için hikâyeci demek onu hapsetmek demektir. Sait Faik romancıdır, piyes muharriridir, her şeydir. Sırasıyla usta bir hokkabaz gibi piyesi ve romanı en ummadığınız yerinden çıkaracaktır. Sait Faik Adalı'ya abayı yaktık vesselam." (Abidin Dino) 
Konusuna gelecek olursak aslına bakarsanız konuşmak istemeyeceğim bir konu. Çünkü ne zaman bu konu hakkında konuşsam dilimi tutamıyorum. Eğitimli ve kültürlü bir kızın kocası tarafından aldatılması işlenmiş. Kocası aldatmakla kalmayıp birde kadına iftira atmak isteyen adamlara da çanak tutuyor. Terk edilmeyi hazmedemeyen karısını bir kere daha kandırabilmek için her türlü rezilliği göze alan bir adam. Neticesinde ayakları üzerinde sağlam adımlar atmak için uğraşan ve yaşama savaşı veren genç bir kadının romanı. Boşanmış kadınların toplumdaki yeri ve her yaptıkları hareketlerin eleştirilmesi,arkadaş dost gözüyle gördükleri insanlara nasıl edepsizce yakıştırılmaları. Dostça edilen sohbetlere,dulsanız başka başka anlamlar yüklenme çabası. Kısacası toplumun ahlak polislerinin kadınları ikinci ya da üçüncü sınıf insan yerine koyma çabaları. Ahlaksızlığın en adisini yapıp ahlak bekçiliğini üstlenen insanların ikiyüzlülüğü.Namusuyla ayakları üzerinde yaşamaya çalışan bu kadınlara,namus bekçilerinin yaptığı muameleler ayağa çelme takmaya benzer. Sarsar ama yıkamaz. Cinsiyet farkı gözetmeksizin yapılan her türlü ahlaksızlık her iki cins için de geçerlidir. Erkeklerin bu konuda bir üstünlükleri olduğuna inanmıyorum ve bu anlayışın her türlüsüne karşıyım. İnsan olabilmenin en önemli değerleri ahlak,merhamet,adalet ve vicdan olduğunu düşünüyorum. Bu davranışları hayatımıza geçirebilmek umuduyla. Keyifli okumalar...
Sait Faik Abasıyanık
Kayıp Aranıyor
İş Bankası Kültür yayınları
Sayfa:120
PUAN
★★★★
Yorumlayan Hanife ÇAVDAR

Yorum Gönder

0 Yorumlar