Gecenin Gecesi Hasan Ali Toptaş Kitap Yorumu

Hasan Ali Toptaş'ın Gecenin Gecesi isimli öykü kitabı, bizlere öykünün nasıl yazılması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor.
Gecenin Gecesi Hasan Ali Toptaş
Kitapta Yatak, Nihat, Fotoğraf,Veysel'in Kanatları ve Şeytan Uçurtması isimli beş öykü yer alıyor. Ümit Ünal'ın desenler her bir öyküye farklı bir ahenk vermiş. Öykülerle uyumlu çizimler yazarın usta kalemiyle birleşince sizi direk satırların içerisine çekiyor. Hasan Ali Toptaş'ın okuduğum bu üçüncü kitabında yazarın öykü diline tekrar tekrar hayran kaldım. Öykü yazma niyetinde olanların yazarın bu eserini mutlaka okumaları gerektiğini düşünüyorum.
İlk öyküde yazarı çocukluk dönemine götüren ismiyle aynı konuyu anlatan Yatak isimli öyküde, hasırdan yapılmış yer yatağından yaklaşık otuz sayfa boyunca öyle güzel satırlarla anlatılıyor ki hiç sıkılmıyorsunuz. Yazarın birçok öyküsü olay değil durum üzerine kurulu. Kasabadaki bir deliyi anlattığı Nihat isimli eserinde ise sokakta yürüyen bir deliyle annesi öyle güzel betimlenmiş ki o Nihat ve annesi gözünüzün önünde geçtiği hissi uyandırıyor. Veysel'in Kanatlarında kumara bulaşmış bir adamın öyküsü mizahi bir dille anlatılıyor. Şeytan Uçurtması'nda bir çocuğun yeni doğan kardeşine duyduğu öfkenin yalın hali gözler önüne seriliyor.  Fotoğraf öyküsünde ise konuya fotoğraftan girilse de hikaye çok başka yerlere çıkıyor. 
Öykü yazarlığı çıraklık dönemimde Hasan Ali Toptaş gibi değerli bir kalemle tanıştığım için çok memnunum. Öykü yazmaya niyeti olan herkese yazarın bu eserini okumalarını tavsiye ediyorum. İyi okumalar dilerim...
GECENİN GECESİ
Hasan Ali Toptaş
Everest Yayınevi
Sayfa 86
PUAN
★★★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Yorum Gönder

0 Yorumlar