28 Haziran 2018 Perşembe

Albert Camus Veba Kitap Yorumu

Camus'nun varoluşçuluğu Cezayir'in Oran şehrindeki bir veba salgınındaki ve bu salgınla mücadele eden bir grup insanın ölüm karşısındaki acizliğini sorguladığı romanı.

Mutlu Ölüm ve Düşüş eserlerinden sonra en zor eseri olarak bahsedilen Veba'yı okuyabildim. Nedret Tanyolaç Öztokat'ın çevirisinde  bir sıkıntı var. Benim de okuduğum  Can Yayınları'nın Nedret Tanyolaç Öztokat'ın çevirisi; tavsiyem  Oktay Akbal çevirisini okumaya çalışmanız. Romanımız sürükleyici ama bir ağır tarafı da yok değil. Ağır derken dil bakımından, içerdiği konuların çok derin olması bakımından bu kategoriye alabiliriz. Onlarca alıntı yapabileceğiniz bir eser. Şimdi kulağıma sesler geliyor, diyeceksiniz ki hem ağır, hem sürükleyici hem de bu kadar akıcı kitap nasıl olur diye? Haksız da değilsiniz. Albert Camus'nun dili ve anlatımı hakkında pek bir eleştiri yapamayız aslında.  Nobel Edebiyat Ödülü'ne en genç yaşta sahip olmuş bir yazar.

Kitabın konusu ge; kitapta Cezayir'in Oran şehrinde çıkan veba salgınının yansımalarını anlatmış bize yazar. Yaşanılan felaketten alınan dersler de diyebiliriz aslında. Umutsuzluğun, çaresizliğin tavan yaptığı bu romanda; son bölümle birlikte gelen dayanışma gücünü ve bununla birlikte kazanılan savaşı anlatır aslında ana fikir olarak. Beğendiğim bölümlerden biri; bilim ve din kıyası. Bir tarafta işledikleri günahtan dolayı hastalığı ceza olarak gören ve bundan dolayı hiçbir şey yapmayan din adamları, diğer tarafta ise hastalığa karşı savaş açan ve insan hayatına önem veren, umut dolu doktorlar. Bunun kıyasını çok iyi anlatmış yazar. Esaret, ümit, mücadele konularının çokça işlendiği bu romanı okumanızı tavsiye ederim. Son olarak öğrendiğim kadarıyla bu romanın Fransa'nın Cezayir'i sömürge haline getirmesini metafor olarak kullandığını öğrendim. Gerçekten muazzam bir metafor ve muazzam bir yazar. Romanı bu şekilde düşünürsek sömürgeyi vebaya benzetmek gerçekten mükemmel bir başyapıt. Sıradaki adresimiz Zülfü Livaneli Kardeşimin Hikâyesi, Sevgiler...
Albert Camus
Veba
Can Yayınları
303 Sayfa
Puan
✪✪✪✪✪
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız