4 Mayıs 2018 Cuma

Vadideki Zambak Honoré De Zambak

Aşk bedende değil ruhta yaşanmali ve aşk, geçici değil sonsuz olmali tüm benliğiyle. Ve de çokça ve de çocukça olmalı tüm saflığıyla.
Vadideki Zambak Honoré De Zambak
Vadideki Zambak, Honore de Balzac’ın, insanlık Komedyası’nın “Taşra Yaşamından Sahneler” bölümünün bir romanıdır. İlk olarak 1835’te Revue Paris gazetesinde tefrika edilmiş, 1836 yılında da tamamlanmıştır.Vadideki Zambak’taki olaylar 1809-1836 yılları ( Napolyon'un iktidari alip kaybettiği zamanlar) Fransa’sının taşrasında ve Paris’inde geçer. Romanın kahramanları sıradan insanlar değil, (Fransiz edebiyati olup da bas karakterler soylu olmaz mi hic) soylulardır. İçinde bulunduğu  toplumu ve bu toplumdaki belirgin olan insanları eşsiz bir şekilde gözlemleyerek ve titizlikle eksiksiz olarak gözümüzde canlandırmamızı sağlayan Balzac’ın yaşamında özel bir yere sahiptir “Vadideki Zambak”. Platonik ve umutsuz bir aşkı konu alır. Vadideki Zambak, ilk yayınlanışında (1836) beklenen ilgiyi görmemiş, Honore de Balzac’in en az satılan kitaplarından biri olmuş, yazarını büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştı.(Baktığımızda bu hayal kırıklığı Turgenyev'e kadar gider. Heralde üstatların kaderinde var.) Bu hayal kırıklığının sebebi de  Honere de Balzac'ın, üzerinde en çok çalıştığı, en kusursuz, en büyük romanlarından birini yarattığı inancındaydı. Balzac haklı çıkacaktı. Ama biraz daha zamanı vardı.  Vadideki Zambak, daha sonra yazarın en sevilen, en çok okunan romanlarından biri oldu. Balzac, ‘Vadideki Zambak’ romanı için şöyle der: ‘Benim her gün olup biten gizli ya da açık olaylara, bireysel yaşamın eylemlerine, bunların nedenleriyle ilkelerine, şimdiye dek tarihçilerin yalnız ulusların genel yaşantılarındaki olaylara verdikleri önem kadar verdiğimi göreceklerdir. Indre Vadisi’nde Madame de Mortsauf’la aşkı arasında olagelen o gizli savaş belki herkesin bildiği o ünlü savaşlardan herhangi biri kadar büyüktür.’Ayrıca önceki devirleri anlamak için klasikleri okumanın şart olduğunu söylerler. Bu kitapları bu kadar yücelten okurlar,(acaba hata mı yapıyorlar?) klasiklerin her devrin eseri olacağını da tereddütsüz eklerler. Vadideki Zambak yazıldığı devri tarihi olaylardan soyutlanarak ve  çok iyi yansıtmakla birlikte şu yaşadığımız devrin eseri  de değil.  Heralde bugün hiçbir erkek Felix gibi sevemez. Henriette'nin ona ısrarla kardeş, dost, bir anne gözüyle baktığını bilirken yine de  taparcasına onu sevemez, durum bu kadar sıkıntılı, bu kadar umutsuzken başka kadınlara gönlünü kapatamaz.  Felix karakterini bu yüzden bir türlü bugünün, kendi dünyamın içine alamıyorum bu imkansız. Çok uzaklarda kalmış, bugüne göre haddinden fazla soylu, sahte bir karakter gibi geldi bana. Çocukları için yaşayan ve aşklarını içlerine gömen Henriette'ler ise sanırım hala yaşamakta.

Israrla üzerinde durulan bir konu: sevgiliye hangi isimle hitap edileceği meselesi. Bayan de Mortsauf, Felix'e değer vermeye başladığında kendisine teyzesinin seslendiği isimle, Henriette diye hitap etmesini ister. Aynı durum Romeo ve Juliet'te de karşımıza çıkıyor. Sevgiliye özel tek bir ad olmasını istediklerinden kaynaklanıyor olsa gerek. Bahsetmek istediğim ikinci nokta ise şu: Roman Fransız Devrimi'nden sonraki zamanda geçiyor. Napoleon'un tahta bir inip bir çıktığı zamanlar. Elde anlatacak bu kadar zengin bir olaylar dizisi varken Balzac'ın sadece Felix'in Henriette'e duyduğu aşkı anlatması yazarın, kişinin aşık olduğunda bütün dünyayı görmediğini anlatmaya çalışmasından ileri geliyor.Kitapta karakter sayısı bir romana göre şaşırtıcı bir şekilde az ve olaylar çok durağan. Bu da zaten akıcı olmayan romanın okunmasını daha da zorlaştırıyor. Balzac bu kitapta çok saygıdeğer, bir ömre bedel bir aşkı anlatıyor ve ne olursa olsun karakterlerinin soyluluğunu korumayı başarıyor. Ne mutlu Henriette gibi sevilebilenlere! Sıradaki adresimiz John Steinbeck İnci.
Yeni bir kitap yorumunda görüşmek üzere. Sevgiler
Vadideki Zambak
Honeré De Balcaz
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
300 Sayfa
Puan
✪✪✪✪
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız