13 Mayıs 2018 Pazar

Kitap Okumak Unutkanlığı Azaltıyor

Kitap okumanın parkinson, alzheimer gibi hastalıklardan bağımsız olarak yaşlılıkta zihinsel gerilemeyi yavaşlattığını biliyor muydunuz?
kitap okumak
Bilim insanları kitap, dergi veya gazete okumak gibi aktivitilerin unutkanlığı azaltıcı bilişsel aktiviteler olduğu konusunda hemfikir. İleri yaşlara kadar kitap okumak, ortalama zihinsel aktivitelerle uğraşmayla karşılaştırıldığında hafızada gerileme oranını yüzde 32 azaltıyor. Türkiye’de 300 bin civarında Alzheimer hastası bulunuyor. 30-40 yıl sonra bu hastalığın önemli bir sağlık sorunu olacak. Hastalar yemek yediğini, alışverişte ne alacağını, ev adresine kadar unutmaya başlıyor. Birçok bilim insanı kitap okumanın, yazmanın ve diğer benzeri beyin uyarıcı aktivitelerle uğraşmanın parkinson, alzheimer gibi hastalıklardan bağımsız olarak yaşlılıkta zihinsel gerilemeyi yavaşlattığı konusunda benzer fikirlere sahip. Yapılan araştırmalarda hayatı boyunca zihinsel olarak uyarıcı aktivitelerle uğraşanlar, bunlarla uğraşmayanlara göre hafıza ve diğer benzeri zihinsel kapasitelerde daha yavaş bir gerileme oranına sahip olduğu gözlemlenmiş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı