13 Mayıs 2018 Pazar

Kitap Okumak Unutkanlığı Azaltıyor

Kitap okumanın parkinson, alzheimer gibi hastalıklardan bağımsız olarak yaşlılıkta zihinsel gerilemeyi yavaşlattığını biliyor muydunuz?
kitap okumak
Bilim insanları kitap, dergi veya gazete okumak gibi aktivitilerin unutkanlığı azaltıcı bilişsel aktiviteler olduğu konusunda hemfikir. İleri yaşlara kadar kitap okumak, ortalama zihinsel aktivitelerle uğraşmayla karşılaştırıldığında hafızada gerileme oranını yüzde 32 azaltıyor. Türkiye’de 300 bin civarında Alzheimer hastası bulunuyor. 30-40 yıl sonra bu hastalığın önemli bir sağlık sorunu olacak. Hastalar yemek yediğini, alışverişte ne alacağını, ev adresine kadar unutmaya başlıyor. Birçok bilim insanı kitap okumanın, yazmanın ve diğer benzeri beyin uyarıcı aktivitelerle uğraşmanın parkinson, alzheimer gibi hastalıklardan bağımsız olarak yaşlılıkta zihinsel gerilemeyi yavaşlattığı konusunda benzer fikirlere sahip. Yapılan araştırmalarda hayatı boyunca zihinsel olarak uyarıcı aktivitelerle uğraşanlar, bunlarla uğraşmayanlara göre hafıza ve diğer benzeri zihinsel kapasitelerde daha yavaş bir gerileme oranına sahip olduğu gözlemlenmiş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız