8 Mayıs 2018 Salı

İnci Kitap Yorumu John Steinbeck

Sefalet, sömürülmüşlük, umut, hırs... Bir çok kelime eklenebilir... İnci ile alakalı. O kadar güzel, o kadar sade, insanın içinde hoş bir seda bırakan bir uzun öyküydü İnci. Kitap çok kısa olmasına rağmen içinden bir çok ders çıkardım, hepsi aslında hayatın ta kendisi olan.

Yoksul bir inci avcısı Kino ve Juana'nin bebeği Coyotito'yu akrebin sokmasiyla başlıyor olaylar zinciri.Doktorun evlerine gelmeyeceğini bildikleri için çaresizce  çift kasabaya doktorun yanına giderler.Zaten hor görülmüş,ikinci sınıf vatandaş yerine bile konulmayan bu çifte maddi olanaksızlıktan dolayı doktor yardımı reddeder .Daha sonra dedelerinden kalan geçim kaynağı bir kanoya binip inci avına çıkarlar ...Dev bir inci bulurlar .Tüm yerli halka,hatta inci alicilarina yayılır bu haber .Birden bizim yoksul Kino kıymete biner.Sozde yeminli doktor,rahip,yerli halk Kino ve Juana çiftinin kapısından ayrılmazlar.Umut kapısı olarak hayal ettikleri bu inci felaketin habercisi olacaktır. Yazar duru,oldukça anlaşılır bir dil kullanmış. Kitapta umudun,aç gözlülüğün,bilgisizligin,hırsın,kötülüğün hikayesini okuyacaksiniz. Kino ortak inci alıcılarına,doktora,rahibe güven duymuyor .Bunu da kendi cahilliğine bağlıyor.Inci sayesinde oğlu okumayı öğrenecek ,onlara da öğretecek oğlu sayesinde onlar da özgürlüğüne kavuşacaklarını düşünecek kadar hayalperestler.Inci Kino ve ailesi için bambaşka bir hayata kapı aralayacakken ;(parayla evlenebilecek,okuma yazmayı ogrenebilecekken ) cevrelerini saran aç gözlü akbabalar yüzünden hirsina yenik dusecektir.Karakter zaafina ugrayacaktir .Nice balıklar vardır ki, su içinde her şeyden eminken boğazının hırsı yüzünden oltaya tutulmuştur .

Maalesef günümüzde de insanlığın değerinin parayla ölçüldügü ;
"Paran varsa ;Insanlar seni tanır.
Paran yoksa;sen insanları tanırsın "
acı gerçeğiyle karşı karşıyayız ...
Sıradaki adresimiz Adam Fawer Olasılıksız
İnci
John Steinbeck
Öz Yayınları
105 Sayfa
Puan
✪✪✪✪✪
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız