3 Mayıs 2018 Perşembe

Bir Ses Böler Geceyi Ahmet Ümit

Hikaye bir köy mezarlığının duvarına çarpan Süha isimli araştırma görevlisinin yardım için en yakın alevi köyüne gittiğinde bir cemevine tabutla getirilen arınmayı bekleyen bir ölüyü görmesiyle  başlıyor.
Bir Sis Böler Geceyi Ahmet Ümit
İlk otuz sayfası Süha ile ilgili detaylara yer verildiği için cemevindeki diyaloglara kadar sabırla okumanızı tavsiye ederim. Aleviler ile dört kapı, kırk makam gibi ilgili bilmediğiniz birçok şeyi bu kitapta öğreneceksiniz. Törensiz gömülen bir ölü annesi ve babası tarafından mezarlıktan çıkartılıp cemevine getiriliyor. Dedelere ölüyü dualamaları için ısrar ediyorlar. Ölüyü tanıyan herkes onun düşkün olmadığını iyi birisi olduğunu belirten birçok hatırasını anlatıyor. Aralarda Süha karakterinin üniversite yıllarındaki solcu geçmişinden de detaylar veriliyor. Alevi dedelerine eleştirilerinde yer aldığı bu eşsiz eseri mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
Ahmet Ümit
Bir Ses Böler Geceyi 
Doğan Kitap
135 Sayfa
PUAN
★★★★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız