17 Nisan 2018 Salı

Şimşek Peyami Safa

Bitirdikten sonra fark ettim ki karnıma ağrılar girdi. Sabaha kadar aklımı meşgul etti.

Peyami Safa benim için psikolojik tahlil dedin mi Stefan Zweig'den iki gömlek üstündür.  Karakter analizleri ve tanımlamaları ve olay anlatımları her zaman ki  gibi olağanüstüydü. Kitaba başlarken klasik bir aldatma hikayesi okuyacağımı düşünüyordum ki  aldanan ve aldatanı öyle anlatıyor öyle bir  ilişkilendiriyor ki onları yargılamalı nefret mi edebilmeli bilmiyorsunuz.  Onlara hak da  veremiyorsunuz.  Kitabın kurgusunda ve olay örgüsünde en çok aradığım, istediğim şeydir bu. İnsanın tüm zıtlıkları aynı bünyede besleyebilen buna hiç utanmayan bundan hiç gocunmayan veya buna övünmeyen bir varlık olması ve nihayet doğasında bu düşünce ve davranışları bilerek ya da bilmeyerek ihtiva etmesi.Son 20 sayfaya doğru beni bunalımlara sevk etti Karnım ağrımaya başladı. Sabaha kadar kahramanları düşündüm .Sırf kitap yüzünden mutsuz geçirdiğim uzun saatler oldu. Kitaptaki Pervin karakteri bana çok tanıdık geldi. Hani Dostoyevski'nin Budala adlı kitabında bir Nastasya Filippova var. He aynı o işte. Al birini vur ötekine. Bu gibi insanlar oldukça olan Prens Mışkinlere, Rogojinlere olan Müfidlere oluyor. Gerçi cezalarını da buluyorlar.  Nastasya cezasını fiziken buluyor Pervin ise ruhen. Üzüldüm mü? Koskocaman bir hayır.

Son olarak kitabın adı "Şimşek" ne alaka diye düşünürken öyle bir sahne yarattı ki, iyiki sona bırakmış bu olayı dedirtiyor. Okumanızı tavsiye ederim.(Yeni Yolculuk Albert Camus Tersi ve Yüzü)
O değilde ya Peyami Safa yakalandığı hastalıktan kurtulamasaydi?  Düşüncesi bile kötü.  Gerçi hastalanmasa idi bu eserleri üretemeyecekti bunlardan mahrum kalacaktık. Yani iyi ki hastalandı mi diyoruz. Hayır tabi ki. Resmen bir paradoks. 
Peyami Safa
Şimşek
Ötüken Neşriyat
302 Sayfa
Puan
✪✪✪✪✪
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.




KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız