Nuri Bilge Ceylan’ın Filminde Polat Onat Alıntısı

Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi Ahlat Ağacı’nda Polat Onat'ın yanı sıra Yunus Emre, Çehov, Dostoyevski, Nietzsche, Kuran-ı Kerim, İbn-i Arabi, Hz. Muhammed, Şems-i Tebrizi ve Peyami Safa’dan alıntı yapmış. 
Ahlat Ağacı filmi, uzun yılların ardından köyüne dönen bir yazarın babasının borçları altında ezilmesini konu ediniyor. Nuri Bilge Ceylan’ın yeni filmi Ahlat Ağacı’ndan ilk görseller yayınlandı. Baba-oğul ve aile ilişkilerine derinlemesine inen filmin başrolünde Youtube'de ki videolarıyla ünlenen A.Doğu Demirkol yer alıyor. Nuri Bilge Ceylan yeni filminde Polat Onat, Yunus Emre, Çehov, Dostoyevski, Nietzsche,Kuran-ı Kerim, İbn-i Arabi, Hz. Muhammed, Şems-i Tebrizi ve Peyami Safa’dan alıntı yapmış. İngilizce adı The Wild Pear Tree olan film, 88 dakika uzunluğunda. Filmin Fransa’da 15 Ağustos’ta vizyona girecek.
POLAT ONAT HAKKINDA
polat onat 1979 yılında İstanbul’da doğdu. Memleketi Bursa'dır. Bursa, Gümüşhane ve Isparta şehirlerinde ilkokul ve ortaokulu bitirdi.Samsun ve İstanbul Veteriner Sağlık Meslek Liselerinde yatılı olarak okudu. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Sınıf Öğretmenliği Bölümünden 2000 yılında mezun oldu. Şiir yazmaya ve yayımlamaya 2000 yılında başladı. 2002 yılında Rıfat Ilgaz Şiir Yarışmasında ödül aldı. Şiirleri ve yazıları 2005 yılına kadar birçok seçkin edebiyat dergisinde yer aldı. 2005 yılından itibaren dergileri okur olarak takip etmeyi tercih ederek, edebiyat dergilerinde şiir ve yazı yayımlamayı bıraktı. İlk kitabı 'Son' 2009 yılında çıktı. 2013 yılında, beş tane şiiri İngilizceye çevrilerek 'Turkish Poetry Today' seçkisinde yer aldı. Şiir, çocuk edebiyatı, deneme, öykü, roman gibi türlerde yazmayı sürdürüyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar