29 Nisan 2018 Pazar

Beyaz Geceler Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Beyaz Geceler : St. Petersburg'da mayısın son haftası başlayıp temmuzun 15'ine kadar devam eden, geceleri havanın bir türlü kararamaması olayına verilen isimdir.

Eyyyyyy Nastenka sen kimsinnnn yaaaa?  Elini vicdanına koy vicdanına. Eğer koymazsan bir gece ansızın gelir biz koymasını biliriz!!! Gördün mü Nastenka reisden fırçayı da yedin. Son olarak Müslüm Babanın da sana birkaç lafı var."Sen tanrımısın beni öldürdün. Eşime dostuma beni güldürdün. Vicdanının sesini dinle bak ne diyor.Senin için bir can gidiyor." Daha ne denir ki? Kitaba ismini veren Beyaz Geceler adlı öyküde kahramanımız delikanlı Nastenka'yı görür ve ona aşık olur. Aşklardan birisi hikayenin kahramanı olan anlatıcımızın Nastenka'ya olan aşkı diğer aşk ise Nastenka'nın kiracıları olan bir adama olan aşkı. Tek ortak nokta ise karşılıksız bir aşk  olmaları. Yani platonik diyebileceğimiz bir aşk. Yalnız okudukça bu durum kısmen değişmektedir.Kitabın sonlarına doğru mutlu bir son beklerken ( ve sonsuza dek mutlu yaşadılar) resmen bir şok geçirdim  ve kitabın romantikliği ile karışık ağız dolusu biraz kötü sözler söyledim. Hala kime diye soruyor musunuz?
Bu kitapla şunu tekrar anladım.  Dostoyevski bir ruh adamı. Yani öyle bir anlatıyor öyle bir betimliyor ki sanki tinin yaratıcısı. Kendi yarattığını begenmemiş de bize yakınıyor gibi anlatıyor. Yazar kahramanlarını dış dünyadan ne kadar soyutlarsa ne kadar iç dünyalarında kendisi ile baş başa bırakırsa okuması da o derece daha bir güzelleşiyor. Takdir ettim.Birde kitapta bir Başkasının Karısı adlı bir öykü var ne sen sor ne ben söyliyeyim cinsten. Kim kimin aşığı? Kim kimin kocası? Kim delikanlı? Kim rakunlu? Kim kiminle nerede ne yapıyor ? Delireceğim! Bu anlamlı ama anlamsız, sinir bozucu ama güldüren hikayeye ne diyeceğimi pek bilemedim efendim. Kaldı birbirinden değişik 3 tane daha öykü. Okumaya değer.Sıradaki adresimiz Honoré de Balzac - Vadideki Zambak. Kitaplar ile kalın. Sevgiler...
Beyaz Geceler
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
İş Bankası Kültür Yayınları
218 Sayfa
Puan
✪✪✪✪✪
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız