Amok Koşucusu Stefan Zweig

"İnsan genç olunca ateşin ve ölümün her zaman başkalarına sıçrayacağını düşünür."
"söz konusu başkalarının derdi olunca nasıl da hep daha zeki ve daha nesnel oluruz"
Amok koşucusu nedir?Malezya ve Hindistan’da görülen bir tür çıldırma durumu. Amok koşucusu bugün dünyanın her yerinde benzer cinnet olaylarında faili tanımlamak için kullanılır. Aslen Malezya’ya özgü tarihsel ve kültürel unsurlardan kaynaklanır. Kökeni bir çesit intihar saldırısı geleneğine dayanır. Amok koşucusu sonuna kadar savaşıp sonunda ölmektedir.
Gelelim kitabın konusuna:
Amok Koşucusu doktor olarak yardıma ihtiyaç duyan bir insana el uzatmanın vicdani yükümlülüğüyle kendi karmaşık duyguları arasında sıkışıp kalan bir adamın hikâyesidir. Kendisine yardım için başvuran zengin bir kadını geri çeviren doktorun yaşadığı ruhsal çöküşlerini, pişmanlığını, çaresizliğini en sonunda da duyduğu vicdan azabını konu alıyor. Zweig bu kitap da yapmış yapacağını,insanın yaşayabileceği tüm duyguları öyle bir yazıyor ki,kendiniz yaşıyor gibi hissettirmeyi başarıyor her defasında...nefesiniz kesiliyor,öyle bir vicdan azabı yaşatıyor ki, pişmanlıktan dizlerinizi dövüyorsunuz...İnsana ait duyguları anlatmada bir üstad Zweig.Şükür ki kitapları oldukça kısa yazarın,yoksa uzun olsa kitap bitene kadar harap olur insan...
Yazar hakkında:İntihar, Stefan Zweig'ın zihnini gençlik yıllarından beri meşgul eden bir kavramdı. Yaşamanın bir anlamı kalmadığını anladığı anda yaşamına kendi eliyle son verebileceğini daha üniversite yıllarında söylemişti. İlk evliliği sırasında karısı Friederike'yi kendisiyle birlikte intihar etmesi için zorlayan, sonra bu düşüncesinden vazgeçen Stefan Zweig, yıllar sonra, İkinci Dünya Savaşı sırasında, ikinci karısıyla birlikte yaşamına son verdi. Yazar, önceki intihar girişimlerinden vazgeçmiş olsa da korkularını, romanlarındaki ve öykülerindeki kahramanlara yaşatıyor.
Sıkça kitaplarında rastlamış olduğumuz intihar vakaları karşısında soramadan edemiyorum,acaba bu intihar seneryoları hep kendisi içinmiydi???Keşke diyorum yine ve bıkmadan söylemeye hep devam edeceğim böyle çekip gitmeseydi daha nice güzel eserler bıraksaydı.Eğer kendinizi tam bir kitap sever olarak nitelendiriyorsanız, Zweig kitaplarını mutlaka okumalısınız.Kitaplığınızın vazgeçilmezleri arasında yerini almalı her biri.
Zweig'in kitapları insani anlamda bir çok değer katıyor bana,bu sebeple her yazdığı kitap için ayrı ayrı teşekkür ediyorum,kimbilir belki iletiliyordur bu teşekkür ve selamlar. Kitapla kalın...
Stefan Zweig
Amok Koşucusu
Altıkırkbeş yayınları
Çeviri:Sarp Kanşay
Sayfa:64
Hanife Çavdar

Yorum Gönder

0 Yorumlar