Acemi Finansçının Günlüğü Dr. İlknur Üner

Dr.İlknur Üner tarafından kaleme alınan kitapta üniversiteden yeni mezun bir gencin iş hayatındaki komik hikayesi anlatılıyor
Acemi Finansçının Günlüğü Dr. İlknur Üner
Herkesin rahatlıkla okuyabileceği, okurken acemilik günlerini hatırlayacağı, kendinden birşeyler bulacağı bir kitap. Yaşar Erdinç, Mahfi Eğilmez, Aysen Zamanpur, Güngör Uras, Leyla Alaton gibi değerli isimler kitabı okuyup beğenilerini paylaşmışlar.Acemi Finansçının Günlüğü kitabının yazarı Dr.İlknur Üner, okuyorum.org'a kitabıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu;
Kitabı günümüzde hızlı dünyalarıyla yaşayan gençlerin yavaş akan iş hayatında çabucak pes etmelerinden endişe etmem nedeniyle kaleme aldım.Gençleri ne yazık ki iş hayatında kaybediyoruz.Kitapta gençlere güldürerek mücadele edin, pes etmeyin mesajını vermek, gençlerin sesi olmak istedim.Her okuyanın beğendiği kitapta ayrıca finansal konuların magazinsel figurlerle birleştirerek hikayeleştirilmiş halleri de mevcuttur.(Sanayi Devriminin Banu Alkanla anlatımı ya da Güney Denizi Balonunun Kim Kardasianlı hikayesini vs bulmak mümkündür)Aşağıda sosyal medyadan bana ulaşıp kitap beğenisini paylaşan iki okurun görüşünü de sizinle paylaşmak istedim.
Finans kitapları genellikle ders kitabı niteliğinde olduğu ve çeviri ağırlıklı olduğu için finans alanında finansal hikaye tarzında ilk kitaptır. 
ACEMİ FİNANSÇININ GÜNLÜĞÜ HAKKINDA
Hayatın bize çizdiği yoI, özgürIük ve güzeIIikIerIe doIu oIabiIir, ama biz bu yoIu yitirdik. Hırs insanIarın ruhunu zehirIedi, dünyayı bir nefret çemberine aIdı. Hepimizi kaz adımIarıyIa sefaIetin ve savaşIarın içine sürükIedi. Hızımızı artırdık, ama bunun tutsağı oIduk. BoIIuk getiren makineIeşme bizi yoksuI kıIdı. Edindiğimiz biIgiIer bizi çıkarcı yaptı, zekamızı da katı ve acımasız. Çok düşünüyoruz, ama az hissediyoruz. MakineIeşmeden çok insanIığa, zekadan çok iyiIik ve anIayışa gereksinmemiz var. İnsancıI değerIerimizi koruyamazsak hayat korkunç oIur, hep yitiririz. Siz insanIar güçIüsünüz. MakineIeri yapacak güç sizdedir. Bu hayati oIağanüstü bir mutIuIuk serüvenine çevirecek oIan yine sizIersiniz.
Dünya herkese yetecek büyükIükte. Onun için, başkasının yerini kapmaktansa, çaIışarak gerçek yerinizi buIun. Charlie Chaplin
Bu kitap, yeni mezun bir gencin iş hayatına adım atma hikayesini anlatır. Kurduğu hayalleri, umutları, yaşadığı hayal kırıklığını ve iş hayatının kapalı kapılar ardındaki dünyasını gözler önüne serer. Kahramanımız, Charlie Chaplin’in sözlerinde bahsettiği gibi hızlı, çıkarcı, acımasız ve hissiz bir dünyanın içinde bulur kendini. Ve yeni mezun gencimizin iş dünyası ile imtihanı başlar….
Sevgi dolu bir dünyadan, acımasız iş hayatına yol alan Acemi kızımız iş hayatındaki keşif yolculuğunu kimi zaman gülümseterek kimi zaman düşündürerek kaleme almıştır. Her yeni mezun gencin yaşadığı gibi onun da iş hayatının gerçekleri ile karşılaşma zamanı gelmiştir. Bakalım gerçek dünya kitaplarda anlatıldığı gibi midir?
Çikolata tadında finansal hikayelerle dolu, Acemi finansçı kızımızın iş dünyasını keşif yolculuğunu anlattığı bu komedi kitabını okuduğunuzda damağınızda leblebi tozunun tadını bulacaksınız…
Her okuyanın kendinden birşey bulduğu bu kitapta bahsi geçen kişiler ve finans dünyası kurgu olsa da bir tek gerçek var: Finans hayattır….

Yorum Gönderme

0 Yorumlar