Kum Saati Suikast Öncesi Son Günler Ümran Avcı

Hani bir söz vardır; "Ateş düştüğü yeri yakar " diye. İşte, gazeteci yazar Ümran Avcı, Kum Saati adlı kitabında; birbiri ardına kurşunlanan, bombalanan ve sevdiklerinden koparılan; kimi gazeteci, kimi hukukçu, kimi akademisyen aydınlarımızın, öldürülmeden önceki son günlerini, ateşin düştüğü yerden, yakınlarının anlattıklarından yola çıkarak yazmış. 
Kum Saati Suikast Öncesi Son Günler Ümran Avcı
Abdi İpekçi, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Onat Kutlar, Ahmet Taner Kışlalı ve Necip Hablemitoğlu'nun son günlerine, hatta son saniyelerine tanık oluyoruz. Son günlerini nasıl geçirdiler, daha yapmak istedikleri neler vardı, en büyük özlemleri ve umutları neydi, sevdiklerine söyledikleri son sözler, yiyemedikleri son yemekleri, yakınlarının yaşadıkları büyük acı, bu acının hiç dinmemesi...İnsanın içini acıtıyor anlatılanlar. Yakınlarından saklasalar da hepsi tehdit ediliyordu aslında. Tehditler telefonla veya mektuplarla da kalmıyor üstelik; örneğin Abdi İpekçi'nin otomobilinin önüne fırlayan biri yere ateş ediyor, Turan Dursun öldürülmeden bir hafta önce kaçırılıyor, Bahriye Üçok MİT'de bombalı paket konusunda bilgilendiriliyor;Çetin Emeç, Muammer Aksoy, Necip Hablemitoğlu alenen takip ediliyor. Ölüm göz göre göre geliyor yani. Kimi hasta eşini bıraktı geride kimi 28 günlük bebeğini, sevdiklerini, umutlarını; ortak özellikleri eğitimli, bilgili, ülkesini ve insanlarını seven, ilkeli, açık sözlü ve cesur insanlar olmalarıydı. Ülkemiz adına ne büyük kayıp. Oysa, öldürüldüklerinde dönemin yöneticilerinden hep aynı sözleri duyduk; saldırıyı kınadılar, hem de şiddetle, başsağlığı dilediler, faillerin en kısa sürede yakalanıp adalete teslim edileceğini söylediler. Şimdikiler de benzer olaylar sonunda aynısını söylüyor, ama nedense failler bir türlü yakalanamıyor. Sonuç olarak, güzel bir kitap çıkmış ortaya tavsiye ederim. 
Kitaptan : 
Abdi İpekçi kızına yazdığı mektupta şöyle diyor : "Benim inançlarımın temelinde 'özgürlük' var. Özgürlüğe yalnız insanın en kutsal, en doğal bir hakkı olduğu için inanmıyorum; özgürlüğün aynı zamanda gerçeklerin araştırılıp bulunmasında vazgeçilmez bir araç olduğunu düşünüyorum....
İnsanların özgür olmalarını, düşüncelerini, inançlarını hiç bir baskı ile karşılaşmadan özgürce açıklayabilmelerini istiyorum."(S.47 )
KUM SAATİ
Suikast Öncesi Son Günler 
Ümran Avcı 
Bilgi Yayınevi 
284 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Ayşe KAYIKÇI

Yorum Gönderme

0 Yorumlar