Güneşi Uyandıralım Jose Mauro De Vasconcelos

"Biliyor musun Fayolle... Neyi, yavrum? Başka bir hayatta düğme olarak doğmak istiyorum. Ne düğmesi olursa.Külot düğmesi bile. İnsan olmaktan ve bir zavallı gibi acı çekmekten iyidir."
Güneşi Uyandıralım Jose Mauro De Vasconcelos
Güneşi Uyandıralım,bir çocuğa bu cümleleri söyleten kimsesizliğin ve yalnızlığın hikâyesini anlatıyor.Kahramanımız zeze,çok yaramaz,çok haşarı,bir okadarda iyi yürekli bir çocuktur.Yalnızlığın vermiş olduğu çaresizlikle hayali arkadaşlıklar edinmiş ve bu arkadaşları onun daha iyi insan olması için kulağına iyiliği fısıldayan dostları haline gelmiştir.Belki de zeze nin yaşadığı,bir rüya,bir hayaldi? İnsan yalnız kalmamalı... arkadaşlığın ve dostluğun en masum yolunu bulmuştu belkide...kim bilir...belki bizede gereklidir masum bir dostluk ne dersiniz? Serinin ikinci kitabıdır ve zezenin ergenlik dönemlerini, hırçınlıklarını konu almış.Ğüvendiği iki dosdu vardır Fayolle ve dadada.Fayolle hem dost hem arkadaş en önemlisi de ona yol gösteren öğretmen olmuştur.
Öğretmen demişken bir anımı paylaşmak isterim;oğlumun veli toplantısındayım bir veli sınıftaki bir öğrenciden şikayet ediyor yok çok yaramaz,yok mafya kılıklı,yok efendim çok ahlaksız...uzuyor uzuyor şikayetler sıralanıyor,tabi sınıf öğretmeninden isteğini dile getirdi ve imza toplanıp müdüre verilmesi ve öğrencinin okuldan kovulmasını talep etti.Sakinliğimi koruyorum fakat dehşet içerisinde dinliyorum.Bütün veliler galeyana geldi tabi sınıf öğretmeni de yaka silkmiş zaten pek bir hoşuna gitti.Şikayet eden veli öğretmen olduğunu söyleyince ben kendimi tutamadım ve başladım konuşmaya;eğer siz öğretmenler dışlarsanız,biz veliler dışlarsak ne olur bu çocukların hâli?en kolayı değilmidir git defol sen bizim gibi değilsin öyleyse sokakta yaşamak hakkın demek.Okumaya hakkında yok çünkü sen ahlaksızsın.Kimbilir neler yaşadı nasıl bir sevgisizlik içerisinde,önemli olan ona el uzatmak dost olabilmek.Öğretmeni olarak iyiliği doğruluğu anlatmak aslolan.En önemlisi de hayata iyi bir insan olarak hazırlamak olmalı.Bu güne kadar yapılan en büyük hata degilmi dışlamak? kötü olmaya itmekten başka nedir ki yapmak istediğiniz?konu bu şekilde uzadı gitti tabi,ve bütün veliler şikayetten vazgeçti,sınıf öğretmenimiz kafası önde toplantıyı sonlandırdı.Ertesi gün (onlara göre ceza olarak) oğlumun yanına o sözü edilen yavruyu oturtmuşlar.Tabi oğlum geldi anlattı,oğlum dedim o arkadaşına dost ol diğerleri gibi davranma sen ona farklı olduğunu hissettir bak işte ozaman sana çok iyi davranacaktır.Dediğim gibi de oldu biz o yılı bir dost kazanmış olarak bitirdik daha sonra oğlum okuldan ayrıldı.Yavrunun akıbeti nedir bilmiyorum umarım iyi insanlara düşer yolu... Diyeceğim şu ki,anne baba olmak çok önemli,öğretmen olmak çok çok önemli neticede dünyanın en zor mesleğidir insan yetiştirmek öyle değil mi? Zeze çok şanslıydı çünkü onun öğretmeni sevgi doluydu...Gençlere ve öğretmen olmak isteyenlere bir tavsiyem olacak içinizde insan sevgisi ve öğretme aşkı varsa öğretmen olun, yoksa,maaş gününü iple çeken insanlardan bir farkınız kalmaz.Egitim sistemimizin geçmişten bu güne kadar doğru ilerlemediği ortada.Sevgisiz,mutsuz, amaçsız,suç oranlarının hat safhaya ulaştığı insan yığınıyız sadece... Düzeleceğine dair umudum hep var ve var olmayada devam edecek. Son bir cümle;her şey kötüye gitmeye başladığında ve kötü hissettiğinizde içinizdeki güneşi uyandırmayı unutmayın, sevgiyle kalın. Keyifli okumalar...
Güneşi Uyandıralım
Jose Mauro De Vasconcelos
Çeviri: Aydın Emeç
Can Yayınları
273 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Hanife ÇAVDAR

Yorum Gönder

0 Yorumlar