26 Şubat 2018 Pazartesi

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK İlber Ortaylı

İlber Ortaylı, bu ilk biyografisinde ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü tüm yönleriyle anlatıyor. Tüm yönleriyle anlatıyor derken laf olsun diye yazmadım, gerçekten tüm yönleriyle anlatıyor. Cephenin karşısındaki durumu da anlatıyor, konuyla ilgili olayın nedenlerini tarihi geçmişini özetleyerek anlatıyor ve yanlış veya eksik bilinen detayları kaynak göstererek anlatıyor. 
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK İlber Ortaylı
İlber Ortaylı, bu çalışmasında gerçek bir tarihçi gibi, tarihi bir kişiliği anlatırken sadece o günlerde/yıllarda olanları anlatmakla kalmıyor, olayların veya kişileri daha anlayabilmemiz için olayın öncesini veya kişilerin geçmişini de ortaya koyarak anlatıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün savaştığı cepheleri anlatırken, cephenin karşısındaki düşmanın içinde bulunduğu durumu, destekçilerini de anlatıyor, yani savaşın her boyutunu gözler önüne seriyor.
Mutlaka okunması gereken çok önemli bir kaynak. Ama önerim Osmanlı Devleti'nin son yıllarını ve Birinci Dünya Savaşı'nı detaylı olarak okuduktan sonra bu kitabın okunması. 
Kitabın iki baskısı var; biri karton kapak, diğeri ciltli.. Ciltlisi tükenmeden alın derim.. Keşke bütün kitapları ciltli yayınlasalar!..
Gazi Mustafa Kemal Atatürk
İlber Ortaylı 
Kronik Kitap
476 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Bandırma Gezi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı