Serdar Rifat Kitapların Şenlik Ateşi

Kitabın akademik bir dili var. Yabancı kelime ve terimlere çok yer verilmiş olmakla birlikte kitap özenle yazılmış, büyük emek harcanmış.
Serdar Rifat Kitapların Şenlik Ateşi
Serdar Rifat’ın kaleme aldığı kitabın tanıtım yazısında şöyle tanıtılmış:“Serdar Rifat'ın son yirmi yılda yazdıklarından oluşan bir kitap Kitapların Şenlik Ateşi.Romandan biyografiye, imgeden kolaja, Tutunamayanlar'dan Madam Bovary'ye, Bilge Karasu'dan Giorgio Manganelli'ye, Samuel Beckett'den Maurice Blanchot'ya uzanan, birbirine kıvılcım sıçratan bu yazılarda Serdar Rifat, okuma serüvenini, okuma biçimlerini, kendi yazarlarıyla yapıtlarını irdelerken sıkı eleştirilerde bulunmaktan da geri durmuyor.”
Deneme kitabı altı yıl içinde kaleme alınmış. Kitapta pek çok yazar yer alıyor. Yazarlardan bazıları üzerinde denemeler yer alırken bazılarından kısa değerlendirmeler, iktibaslar, karşılaştırmalar bulunuyor. Yazarın dili akademik ve biraz da felsefik bir anlayışla kaleme alındığı söylenebilir. Kitapta söz konusu edilen bazı yazarların özel yaşamlarından ilginç yanların da ele alınmış olduğu görülür. Kitapta adı geçen bazı yazarlar: Montaigne, Nietzsche, Horkheimer, Andre Gide, Kafka,Manguel, Flaubert,Stendhal, Sartre, Nabokov, Hemingway,Proust,Salah Birsel, Oğuz Atay,Baudelaire,Genet, Kundera, Freud,Thomas Mann, Bilge Karasu,Manganelli,Beckett,John Fowles,Blanchot. Kitabın akademik bir dili var. Yabancı kelime ve terimlere çok yer verilmiş olmakla birlikte kitap özenle yazılmış, büyük emek harcanmıştır.
Kitapların Şenlik Ateşi
Serdar Rifat 
Yapı Kredi Yayınları
208 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Osman Aytekin

Yorum Gönder

0 Yorumlar