Sahaf Mendel-Bir Kadının Yirmi Dört Saati Zweig

Yordam Kitap, Stefan Zweig'ın Sahaf Mendel, Kadın ve Doğa, Bir Kadının Yirmi Dört Saati isimli üç uzun öyküsünü bir kitapta birleştirmiş.
Sahaf Mendel-Bir Kadının Yirmi Dört Saati Stefan Zweig
Yazar Sahaf Mendel isimli öyküsünde yaşamının büyük bölümünü bir kafede seyyar sahaflık yaparak geçiren olağanüstü bir hafızaya sahip Mendel'in öyküsünü ince detaylarıyla ele almış. Kitapların içeriği, satıldığı fiyat, içeriği gibi birçok bilgiyi ezbere bilen sahaf Mendel birçok öğrenciye rehberlik yapmaktadır. Sahaf Mendel bir gün kitapların haricinde de gerçek bir dünya olduğu savaş dönemindeki ülkesinde acı bir tecrübeyle hatırlatılır.
Kadın ve Doğa isimli kısa öyküde ise uzun zamandır kuraklığın hakim olduğu bir şehirde kendisi gibi yağmuru bekleyen bir kadınla ruhsal bir yakınlık duyan adamın yaşadıkları anlatılıyor. Kitapta yağmur ve kadın öyle güzel betimlenmiş ki okurken hayran kalacaksınız.
Bir Kadının Yirmi Dört Saati isimli öyküde ise genç bir adama kaçan iki çocuklu bir kadından sonra yazarın bu olaya normal karşılaması üzerine başka bir kadının yirmi dört saatlik süre içerisinde yaşadığı bir sırrı paylaşması anlatılıyor.
Satranç isimli uzun öyküsüyle tanıdığım Zweig'in öykülerini okudukça hayranlığım git gide artıyor ve yazara ara vermeden hemen başka bir kitabı okuma isteği duyuyorum. Stefan Zweig'in eserleri bağımlılık yapar, mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum...
Sahaf Mendel
Bir Kadının Yirmi Dört Saati 
Stefan Zweig
Yordam Kitap
159 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar