18 Ocak 2018 Perşembe

Rudin - İlk Aşk - İlkbahar Selleri İvan S.Turgenyev

Turgenyev 1852 yılında Gogol'ün ölümü üzerine bir yazısını kaleme alır, sansürün yasakladığı bu yazı Moskova dergilerinde çıkınca, tutuklanır ve bir ay haρiste yatar.
Rudin - İlk Aşk - İlkbahar Selleri İvan S.TurgenyevBundan sonraki bir yıl boyunca da polis gözetiminde yaşar. 1855 yılından sonra büyük romanlarını yayımlamaya başlar.Bu romanlarda tıpkı annesi gibi; kültürlü çiftlik sahiplerini canlandırır ve tümünde devrimci-liberal bir dünya görüşünü vardır. 1862 yılından sonra yayımladığı her romanında ise eleştirmenlerin saldırılarına maruz kalır. Turgenev iki yıl kadar süren bir hastalıktan sonra, 3 Eylül 1883'te Fransa'da Paris yakınlarındaki Bougival kasabasında ölür. Cenaze töreni aynı yılın 9 Ekim'inde Petersburg'ta yaρılır.
RUDİN
Olay örgüsü aslında çok basit görünebilir. Söz konusu ziyaretiyle Rudin, herkesi idealizmi, uzdili ve zekasıyla etkiler. Evin genç ve etkileyici küçük hanımefendisi tahmin edilebileceği şekilde ona aşık olur. Fakat zaman ilerledikçe, Rudin daha önce olduğu gibi o kadar da takdire şayan görünmez ve kuşkuyla genel görüş ona karşı döner. Çünkü sosyeteden değildir. Bunu gören çekingen beyefendi durur mu hiç? Verip veriştiriyor gözü kara yazar Rusya'ya. Rudin yıllar sonra ortaya çıkar ve hala idealist, uzdilli ve etkisizdir. Ancak bu sefer, kendi başarısızlığının ne yazık ki farkındadır ama bir türlü ona açıklama getiremez. Çünkü bir açıklaması yoktur. Soruyor Turgenyev sosyeteden olmaması engel mi o sınıfta olan birine aşık olması? Ayrıca o dönem Rusya’sında çok ciddi bir sınıf ayrımcılığı vardı. Elimden geldiğince sizlere Rudin'i anlatmaya çalıştım. İlk Aşk ve İlkbahar Selleri de çok güzel konulara deginmiş. İlkbahar Selleri ' nin kahramanı Sanin ve Turgenyev'in yarattığı inanılmaz kadın Marya Nikolayevna ile tanışmalısınız.
Rudin - İlk Aşk - İlkbahar Selleri
İvan Sergeyeviç Turgenyev
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
441 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız