Aleksandr Sergeyeviç Puşkin'in Erzurum Macerası

Natalya Gonçarova'ya duyduğu aşka karışık bulamayan Puşkin’in hayata küsererek Moskova’dan ayrılıp ordu gözlemcisi olarak Erzurum'a geldiğini biliyor muydunuz? 
puşkin Natalya Gonçarova
Rus edebiyatçısı Aleksandr Sergeyeviç Puşkin, soylu ailelerin katıldığı bir baloda Natalya Gonçarov ile karşılaşır ve ilk görüşte aşık olur. İlk zamanlar Natalya, Puşkin’in aşkına bir türlü karşılık vermez. Aşkına karşılık bulamayan Puşkin adeta hayata küser ve çareyi Moskova’dan ayrılıp orduya katılır. Gözlemci olarak Erzurum'a gelen Puşkin'in bu görev aynı zamanda ilk yur dışı seyehati olur. Orduya katılmak da bir fayda bulamayan Puşkin, Natalya’yı bir türlü unutamaz ve Moskova’ya geri dönme kararı alır. Moskova’ya döndüktan sonra aşkı için mücadeleye devam eden Puşkin her fırsatta aşkını dile getirip evlenme tekliflerinde bulunmaya devam eder ve bu çabaları sonunda karşılığını verir. Natalya, Puşkin’in evlenme teklifini kabul eder. Puşkin için rüya gibi olan bu evlilik aynı zamanda onun ölümünü de hazırlayan gerçek olacaktır. Çünkü Puşkin Natalya’yı herkesten kıskanmaktadır. Hatta bu kıskançlık hali öyle bir boyut almıştır ki; karısını ve çocuklarını alıp insanlardan uzak bir yerde yaşayalım teklifinde bulunur fakat Natalya eğlence hayatını ve baloları çok sevdiğinden kesinlikle böyle bir şey istememektedir. Aslında Puşkin ile Natalya karakter ve ilgi alanları bakımından birbirinden çok uzak insanlardır, Puşkin edebiyat aşığı romantik bir yapıya sahip olmasına karşılık Natalya edebiyatı hiç sevmeyen hayatını eğlence ve balolarla geçiren o dönemin en güzel kadınlarından biridir.
Evliliklerinin altıncı yılına gelindiğinde ortalıkta bir dedikodu dolaşmaya başlar. Natalya’nın Puşkin’i Fransız bir genç olan George Charles d’Anthés ile aldattığı söylentileri yayılmaktadır. Zaten normalde de çok kıskanç olan Puşkin bu duruma dayanamaz ve Charles’i düelloya davet eder. Düello sonucunda Charles omzundan yaralanırken kurşun Puşkin’in karnına isabet etmiştir. Aldığı bu yara sonucu Puşkin çok fazla dayanamaz ve iki gün sonra hayata gözlerini yumar. Hatta bazı Ruslara göre  Puşkin’i Puşkin yapan sevdiği kadın uğruna bir ordu mensubu olmasına rağmen düelloya çıkmasıdır. Natalya ise Puşkin’in ölümünden 26 yıl sonra hayata gözlerini yummuştur. O dönemin güzelliği dillere destan olan bu kadın son soluklarını Puşkin diye sayıklayarak verdiği söylenmektedir.

Kaynak: matruska.ru
Derleyen: İsrafil BARAN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar