12 Ocak 2018 Cuma

Mihail Bulgakov Genç Bir Doktorun Anıları

SSCB’li yazar. Fantastik ögelerin egemen olduğu yapıtlarıyla 1960’da üne kavuşmuştur.
Mihail Bulgakov Genç Bir Doktorun Anıları
Mihail Afanasyeviç Bulgakov Kiev’de doğdu, 10 Mart 1940’ta Moskova’da öldü. Tıp öğrenimi gördük­ten sonra kısa bir süre doktorluk yaptı. 1917-1921 arasında Rusya’da ve Kafkasya’da dolaştı. 1921’de Moskova’ya yerleşerek yazarlığa başladı. Oyunları ve öykülerinde gerçekçi bir üslup kullanmasına karşın, fantastik ögeler çoğu kez ağır bastı. Master i Alargan­la (Usta ile Marjgarita) adlı romanı 1966-1967 yılların­da yayımlandı. Bu romanda Bulgakov gerçekçi bir anlat ım biçiminin içinde şeytanın Moskova’daki serü­venlerini anlatıyordu.1930’da yıllarda sahnelenen oyunları çoğunlukla ünlü sanatçıların yaşamlarını anlatır. Seçtiği konular çerçevesinde işlediği tema sanatsal özgürlük ve otorite çatış malıdır. Bu oyunlardan Moliere 1936’da Puşkin ise 1943’de sahnelendi. SSCB’de ve diğer ülkelerde üne kavuşması ancak 1960’da yıllarında gerçekleşti. Bulgakov'u ilk defa okudum.Ama son olmayacak. Yazım dili o kadar başarılı ki  okurken kendinizi tüm  hastaların ve doktorun yanında o tipiyi ve soğuk havayı iliklerinize kadar hissetmemek elde değil.Doktorumuz tıp Fakültesinden mezun olur. 1. Dünya Savaşı sırasında mezun olan doktorlar askerliğe alınmayip ülkenin ücra bir kasabasına gönderilir.   1915 yılında yaşadıkları hastalarının inançları, ve devrimin getirdikleri; hava şartları ile mücadele dolu zorlu bir hayatı,hasta hikayelerini okurken,doktorunuzun mücadelesini, kendine olan güvenini ve kendi içinde yaşadığı çelişkileri kendi gözlemleriniz gibi hissedersiniz şaşırmayın.Doktorun başından geçenleri okurken kimi zaman endişeleneceksiniz kimi zaman güleceksiniz. Fıkra gibi hastaları başka bir yerde okuyamayacaksınız.O dönem insanların cerrahi müdahaleden ne kadar korktuklarını biliyoruz . Eğitimli insan sayısı bir elin beş parmağını geçmeyecek kadar az. İnsanlar batıl inançların elinde mahsur, hem doktora gelip hem de yapılacak işlemleri kabul etmekte zorlandıklarını yazarımız doktor Bulgakov okuyucuya yalın bir dille anlatıyor. Kesinlikle okumalısınız.
Genç Bir Doktorun Anıları
Mihail Afanasyeviç Bulgakov
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
157 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız