Merhamet Kitap Yorumu Stefan Zweig

Stefan Zweig’ın insani duyguları somut bir şekilde gözler önüne serdiği kitabı Merhamet, acıma duygusu ve merhametle başlayıp, pişmanlıkla sona eren trajik bir hikayeyi ele alıyor. 
Merhamet stefan Zweig
Katıldığı neşeli bir davette ilk kez gördüğü Kekesfalva ailesinin kötürüm kızı Edith’i dansa kaldırmak isteyen Avusturya ordusunun genç teğmeni Hofmiller, yaptığı hatanın farkına varması üzerine özür mahiyetinde bir çiçek gönderir. Birkaç defa daha ailenin evine giden Hofmiller, yürüyemeyen kız Edith'e acıma duygusuyla birlikte merhamet duymaya başlar. Merhamet duygusuyla kıza ilgiyle davranan Hofmiller, kızın kendisine aşık olabileceğini düşünememiştir... 
Stefan Zweig’ın insani duyguları somut bir şekilde gözler önüne serdiği kitabı Merhamet, acıma duygusu ve merhametle başlayıp, pişmanlıkla sona eren trajik bir hikayeyi ele alıyor. Yazar, okurlarını sorumluluktan kaçan merhamet duygusunun yaratıcılığı ve yok ediciliği üzerine düşünmeye çağırıyor. Kitabın sonundaki “Vicdan hatırladıkça, hiçbir suç unutulmaz”  cümlesi dünyaya çarpıcı bir mesaj veriyor.Yordam Kitap tarafından yayınlanan ve tercümesini usta edebiyatçı Deniz Banoğlu'nun yaptığı, Stefan Zweig’ın duygu ve pişmanlık dolu bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.
MERHAMET
Stefan Zweig
Yordam Kitap
400 Sayfa
Puan
★★★★★
 Yorumlayan İsrafil BARAN

Yorum Gönder

0 Yorumlar