Knulp Hermann Hesse Kitap Yorumu

Hermann Hesse Knulp'da ömrü yollarda geçen bir özgür ruhu anlatmış. Kitap İlkbahar Başı, Knulp'a ilişkin Anılarım ve Son isimli üç öyküden oluşuyor.
Knulp Hermann Hesse Kitap
Bu üç öykünün  sonunda da, Hesse'nin ölümünden sonra bulunan Knulp ile ilgili fragmanlar yer alıyor. Bu son bölüm de; Göçebeler Üzerine ve Knulp'un Sonu olarak iki kısımdan oluşuyor. 
İlk öyküde (İlkbahar Başı ) Knulp'u, göçebe bir yaşam süren ve gittiği her yerde dostları tarafından güleryüzle karşılanan; görgülü, kibar, temiz ve çekici biri olarak tanıyoruz. Bu bölümün şu satırları Knulp'u çok güzel anlatıyor : "...Hemen hiç sabıkası yoktu Knulp'un, ne bir hırsızlık ne de dilencilik bir şeyle suçlanmıştı şimdiye kadar. Dört bir yanda hatırı sayılır dostları vardı; bu yüzden de kimse ilişmiyordu kendisine. Bu haliyle tıpkı, bir ev halkı arasında yaşamasına izin verilen, herkes onun evdeki varlığına hoşgörüyle davranıp göz yumarken, kendisi ev halkının yaşam yükü altında ezilmiş çalışkan bireyleri arasında aylak aylak dolaşıp tasa ve kaygıdan uzak, beyler gibi lüks bir hayat süren sevimli bir kediye benziyordu"
İkinci öyküde Knulp'un arkadaşıyla yaptığı yolculuk anlatılır. Bu öyküde Knulp'un hayata bakışını daha net anlarız. Üçüncü öykü adından da anlaşılacağı üzere Knulp'un sonunu anlatır. Hastalığı ağırlaşmış olan Knulp doğduğu topraklara döner, tanıdıklarına rastlar, geçmişi ile yuzleşir; onu göçebe ve özgür yaşama sürükleyen giz de bu bölümde ortaya çıkar. Üçüncü öykünün sonunda Knulp'un Tanrı ile söyleştiği bölümler gerçekten muhteşem: "Bak "dedi Tanrı, "senden olduğundan değişik bir insan olarak yararlanamazdım. Benim adıma göçebe bir yaşam sürdün, yerleşik insanlara biraz özgürlük özlemi taşıyıp götürme misyonu üstlendin. Benim adıma sersemce işlere kalkıştın, başkalarının seninle alay etmelerine ses çıkarmadın; senin şahsında benimle alay edip bana sevgi gösterdiler. Nihayet sen benim çocuğumsun, benim kardeşimsin, benden bir parçasın; hiçbir acı yoktur ki, senin şahsında ben de yaşamış olmayayım"
Hermann Hesse 'ye göre Knulp gibi figürlerin "Kimseye yararı dokunmasa da, yararı dokunan kimilerine oranla çok daha az zararı dokunur. Knulp gibi yetenekli ve hayat dolu insanlar, yaşadıkları çevrede kendilerine yer bulamıyorlarsa, bunda onlar kadar çevreleri de suçludur. "(Arka kapak ) 
KNULP
Hermann Hesse 
Yapı Kredi Yayınları
104 Sayfa
Puan
★★
Yorumlayan Ayşe Kayıkçı

Yorum Gönderme

0 Yorumlar