11 Ocak 2018 Perşembe

Kapıdağ Yarımadası ve Çevresindeki Adalar

1918 yılında doğan Reşit Mazhar Ertüzün, 20 yaşında Siyasal Bilgiler Okulu'nu bitirince çeşitli ilçelerde kaymakam olarak görev yaptı.
Kapıdağ Yarımadası ve Çevresindeki Adalar
Erdek Kaymakamı olarak göreve başladığında Bandırma'ya giden yolun göz alacak şekilde beyaz olmasına şaşırmış. Sebebini sorduğunda;"Balkıs'ın mermerleri ile yapılmıştır da ondan." Balkıs, Kizikos şehridir. Yolun kenarında olduğu için kullanılan taşlar, bu antik kentin kalıntılarıdır. Kaymakam Ertüzün, kireç ocalarında eritilen taşları kurtarmaya çalıştı. Onun bu çabasını küçümseyen, kireç ocaklarının son işletmecilerinden biri kaymakama şunları söyler;"Günün birinde bir kaymakamın bu taşları toplamaya kalkışacağını ne bilirdim.Ocakta öyle heykeller yaktım ki, çıplak kadınlar kireç olunca bile hala bana güler dururlardı" Reşit Mazhar Ertüzün, bu cümleler üzerine bu kitabı kaleme aldığını yazıyor. Kapıdağ Yarımadası'nın tarihi ve coğrafyasıyla ilgili detaylı bir çalışma. Bu özel çalışma ilk kez 1953 yılında basılmış. 1999 yılında Bandırma'daki Ozan Sanatevi'nin sahibi Rahmi Akdaş'ın özverili çalışmasıyla kitap tekrar basılmış. Ne kadar teşekkür etsek az!..
Kapıdağ Yarımadası ve Çevresindeki Adalar
Reşit Mazhar Ertüzün
OZAN SANATEVİ
302 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Bandırma Gezi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı