Hermann Hesse Rosshalde Kitap Yorumu

Nobel Edebiyat ödülü sahibi, yirminci yüzyılın en etkili yazarlarından olan Hermann Hesse 'nin, kendi yaşamından da izler taşıyan kitabı..
Hermann Hesse Rosshalde
Yazarın, adını duyduğum tek kitabı "Bozkır Kurdu "idi, ancak onunla başlamak istemedim. Tamamen rastgele bir seçim oldu. İyiki de öyle olmuş çok güzel bir kitap okudum. Hesse bu romanı 1914 yılında yazmış. Araştırınca "Evlilik romanı " olarak anıldığını gördüm. Kitap mutsuz bir evliliği konu ediniyor. Ressam bir baba, piyanist bir anne ve onları bir arada tutan küçük oğulları. Yazarın kendi yaşamından izler taşıyan otobiyografik, psikolojik bir roman. Romandaki ana karakter Veraguth gibi yazarın da ressam olması (Kitabın kapak resmi yazara ait ) , Hindistan yolculuğu ve mutsuz evlilik ortak yönler...
Hesse romanın yayımlanması üzerine babasına yazdığı mektupta şöyle demiş :"Kitaba konu olan mutsuz evliliğin tek nedeni yanlış seçim değil; sorun çok daha derinlerde, bir sanatçının ya da düşünürün evliliğe yatkın olup olmadığında. Bunun cevabını bilmiyorum, ama benim durumum kitaba alabildiğine yansıdı; burada sona eren bir şey var, umarım gerçek hayatta onunla başka türlü başa çıkabilirim." (Arka kapak ) 
Kitabı severek okudum. Aile üyelerinin her birinin psikolojisi (Özellikle baba ve oğulun ) muhteşem yansıtılmış; ressam babanın yalnızlığı, çocuğuna olan sevgisi, eşlerin birbirine nasıl yabancılaştığı. Kitap adını ailenin yaşadığı malikaneden alıyor. Psikolojik roman sevenlere tavsiye ederim. 
ROSSHALDE
Hermann Hesse 
Yapı Kredi Yayınları
167 Sayfa
Puan
★★
Yorumlayan Ayşe Kayıkçı 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar