11 Ocak 2018 Perşembe

Altı Bardakta Dünya Tarihi Tom Standage

Adıyla dikkat çekmeyi başaran bir kitap. Rafta görseniz hemen eliniz gider, sayfalarını karıştırırsınız. Altı bardakta dünya tarihi nasıl anlatılır, hangi bardaklarla anlatılır merak ettim.
Altı Bardakta Dünya Tarihi Tom Standage
Mezopotomya'da ve Mısır'da keşfedilen, temiz su bulmak mesele olduğu için şifa niyetine bile içilen biranın tarihi gelişimi ve medeniyetlerin gelişmesindeki etkisi.. Yunanistan'da ve Roma'da şarap keyfi ve kültürü, medeniyete katkısı, sağlığa etkisi.. Özellikle Amerika kıtasında etkili olan damıtık içkilerin dünya üzerinde etkisi.. Ayıltan ve alkosüz içeceğin dünyayı sarması, ekonomik değeri ve sağlığa etkisi.. Bir imparatorluğun en çok tercih edilen içeceği çayın dünyayı fethi.. Ve elbette kola denen özel formülün dünyayı ele geçirmesi, markaların Sovyetler Birliği'ndeki savaşı ve Amerika'nın yükselişi. Aslında bu kitabın tanıtıma ihtiyacı yok. Adı yeter!.. Dünya tarihine biraz ilgiliyseniz benim gibi bir solukta okursunuz..
ALTI BARDAKTA DÜNYA TARİHİ
Tom Standage
Çeviri Ahmet Fethi
Kırmızı Kedi Yayınevi
287 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Bandırma Gezi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız