Zengin Hayaller Peşinde Cahit Zarifoğlu

Düşünce ve sanat yazılarından oluşan kitap, onun sanat ve edebiyatın teorik yönüyle ilgili görüşlerini içeriyor. 
Zengin Hayaller Peşinde Cahit Zarifoğlu
İNSAN VE SANAT başlıklı yazısına Bir plan yapmalı mı yazar, yazmaya başlarken? diye bir soruyla başlıyor evvela. Belli başlı örnekler çervesinde görüşlerini dile getiriyor. Buraya bu konuyla ilgili en çarpıcı örneği almadan geçemeyecegim, şöyle ki: 
Dostoyevski, Delikanlı romanı için kardeşine mektup yazar. "Romanım hazır, tamamladım, bir yazması kaldı" der... İlginç de bir bilgi: Tolstoy o uzun Savaş ve Barış romanını tam yedi kez baştan sona yeniden yazmış. (Romancılarımıza duyurulur) "İlham" kavramı Zarifoğlu için önemlidir. "İlham olmadan şiirin cesedi yazılır ancak" Anlamını arayan Malte (Rilke kahramanı) yazisi da müthiş gerçekleri barındırıyor. Büyük şehir anaforunda, insanlardan kaçırılan değerleri kovalayan Malte. Pelte pelte insan kalabalığı ile üzerine akan sokaklara itilen Malte... Sanat eserinin en önemli niteliği ne olmalı? Soyut-somut- coşkun-öğretici özellikler açısından sanat eserleri. Ve bir eserin, insana söylemesini bilen bir ağzı olmalı... Kutuplaşan fikirlerin sanat eserine ve düşünce dunyamıza etkileri. Okuyup görmeliler her iki tarafın "muhafazakârları" Yaptıkları tek şey olan ideojilerini "muhafaza eden" her iki kutbun uç noktaları. Hâl böyle olunca da "geniş düşünüp büyük yazılamıyor" Roman neden en çok tercih edilen bir edebi tür. Onu özel kılan etmenler nelerdir? 
EDEBİYATTA ROMANIN SULTASI. Ve okuma faaliyetinde nasıl evrilme içindeyiz?Yazdığı Werther'in acıları romanı ile kendi intiharını engelleyen ama okuyucusunu intihara sürükleyen büyük zeka-egoist cüce Goethe. Anadolu'nun buhran günlerindeki metafizik hamlesi: Yunus Emre. Kurgu romanlarındaki ruh-materyalizm ikilemi. "Yalnızlıktan ikinci bir kişi oluştu içimde" Akıl şiirle eğilip bükülmelidir, yoksa akıl şiiri eğip bükmeye kalkmamalıdır. Büyük şairin şiir hakkında kanaatleri, düşünceleri. Okudukları arasından seçtiği bazı kitapların incelemesini de bulacağınız kapsamlı bir kitap. Zengin Hayaller Peşinde olan bir yazarın Zenginleştirmiş Gerçeklerini barındırıyor. Okumak icap eder. Oku, çünkü bilgi, fakirlikte servet, zenginlikte ziynettir. İyi okumalar...
ZENGİN HAYALLER PEŞİNDE
A. Cahit Zarifoğlu
Beyan Yayınları
272 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Mehmet KEKLİKÇİ

Yorum Gönderme

0 Yorumlar