Yaşar Kemal Dağın Öte Yüzü Kitap Yorumları

Yaşar Kemal bu seride yine köy yaşamını konu ediniyor. Toroslar'ın kuzey eteklerinde bulunan Yalak köylülerinin hayat mücadelesini bulacaksınız bu kitaplarda.Yaşar Kemal'in Dağın Öte Yüzü serisi 3 kitaptan oluşuyor.
Yaşar Kemal Dağın Öte Yüzü seri,
1.Kitap : ORTADİREK Sayfa Sayısı : 352 
İlk kitapla ilgili bir tanıtım yapmıştım ama kısaca değinmek istiyorum. Köylülerin pamuk toplamak için, zorlu doğa koşullarını aşarak Çukurova'ya yaptığı yolculuk anlatılıyor.
2.Kitap :YER DEMİR GÖK BAKIR  Sayfa Sayısı : 383 
Yalak köylüleri Çukurova'dan dönmüştür. Ancak borçlarını ödeyecek parayı kazanamamıştır. Çaresizlik içinde, alacaklı Adil efendinin kasabadan gelip; ellerinde ne var ne yok her şeylerini alacağı günü beklemektedirler. Bu çaresizlik, belirsizlik sonunda kendi uydurdukları hikayelerle hayata tutunmaya çalışırlar. Ve sonunda, köyün önemli bir ismini, muhtara karşı köylüyü korumaya çalışan, haksızlıklara sessiz kalmayan Mehmet Taşbaş'ı ermiş mertebesine yükseltirler. Başlangıçta ben ermiş değilim diye köylüyü ikna etmeye çalışan Taşbaş, ermiş olduğuna kendisi de inanmaya başlar. Kitaptan alıntı :
"Tam ocaklığın altında bir Mustafa Kemal resmi asılıydı. Başında kalpak vardı. Kaşları kalkıktı. Yüzüne inceden, alay eden bir hal takınmıştı. Taşbaşoğlu ona baktıkça, içinden bir hoş aya benzer bir duygu geçiyordu. Ona göre Mustafa Kemal iyi adamdı, hem de babayiğit bir kişiydi. Azıcık da alaylı. Bu neden böyleydi? Çok çalışmıştı. Varını yoğunu bu millete vermişti. Hocalar ona karşı koymuşlar, millete gavur diye beyanat vermişlerdi. Çok şeyler yapmış, çok engeller aşmış..." ( Sayfa 139 )
"...Bir ara dalıyor, iyice dalıyor, kendini basbayağı ermiş sayıyordu. Bu kadar, bu kadar insan yalan mı söylüyordu. Niçin yalan söylesinler? Bir mecburiyetleri mi var? En küçük de olsa bir bildikleri, gördükleri olmalı bunların. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz, ateş olmayan yerden duman çıkmaz..." (Sayfa 335 )
3.Kitap : ÖLMEZ OTU Sayfa Sayısı : 337
Üçlemenin son kitabında Yalak köylüleri yine Çukurova'da. Bu kez verimli bir tarla bulan köylülerin,  pamuk toplarken yaşadıkları zorlukları, ilişkilerini, kokularını, kendi uydurdukları mitlerin yine kendileri tarafından yıkılışını okuyoruz. Kimsenin konuşmadığı muhtar Sefer'in çaresizligini, yaşlı olduğu için köyde bırakılan Meryemcenin yalnızlığını, bulacaksınız.Büyük usta yine muhteşem anlatmış. "Gel " dedi gülümseyerek, "gel! Kim olursan gel! Hırsız ol, gavur ol, kanlı katil, kim olursan ol, yeter ki gel! Allahım, karagözlüm, sürmelim, sen kimseyi, kul olanı insansızlıkla terbiye etme" ( Sayfa 297 )
"Yarabbi, yarabbi, sürmelim. İnsanoğlunu insansızlıkla terbiye etme. Hiç tadı kalmıyor dünyanın, hiç tadı. " ( Sayfa 298 )
Dağın Öte Yüzü
ORTADİREK, YER DEMİR GÖK BAKIR, ÖLMEZ OTU
Yaşar Kemal
Yapı Kredi Yayınları
Puan
★★★★
Yorumlayan Ayşe KAYIKÇI

Yorum Gönderme

0 Yorumlar