Tespih Ağacının Gölgesinde Harper Lee

1926'da Alabama'da doğan Harper Lee, Tespih Ağacının Gölgesinde isimli kitabını "Bülbülü Öldürmek " ten önce 1950' lerde yazar. 
Tespih Ağacının Gölgesinde Harper Lee
Ancak kitap yayınevi editörü tarafından beğenilmez. Lee, editörün tavsiyesi ile romandaki karakterler ile başka bir hikaye kurgular, böylece Bülbülü Öldürmek yazılır ve yayımlanır.  Büyük beğeni toplayan Bülbülü Öldürmek; Amerika'nın güneyi Alabama'da, Maycomb adındaki bir kasabada yaşanan ve bir zenci gencin haksız yere suçlanmasıyla gelişen olayları küçük bir kız çocuğunun gözünden, büyüme süreciyle birlikte anlatılır. 2014 yılında Harper Lee'nin tüm işlerini ve avukatlığını yürüten kız kardeşi ölünce, işleri genç bir avukat üstlenir. Bu yeni avukat yazarın kişisel eşyalarını sakladığı banka kasasını açtığında bir roman müsvettesi ile karşılaşır. Önce bunu Bülbülü Öldürmek zannetse de, karşılaştırdığında tamamen farklı ikinci bir kitap olduğunu görür. Bu gelişme büyük  bir heyecan uyandırır, Lee'nin de onayı alındıktan sonra roman yayımlanır. Gelelim Tespih Ağacının Gölgesinde 'ye; Bülbülü Öldürmek 'te küçük bir kız çocuğu olanJean-Louise Finch, namı diğer Scout yaşamakta olduğu New York 'dan çocukluğunun geçtiği Maycomb kasabasına geri döner. Artık 26 yaşında genç bir kadındır. Bu dönüşle beraber Bülbülü Öldürmek karakterleri de yavaş yavaş karşımıza çıkar, elbette değişmiş olarak.. Çocukluk arkadaşı Hank, muhafazakâr hala Alexandra, emekli doktor amca Jack ve baba Atticus...
Jean-Louis, kasabaya gelişiyle beraber bir taraftan çocukluğunu yeniden hatırlarken, bir taraftan da kasabadaki değişimi gözlemleyecektir. Ancak bu değişim ileriye doğru bir değişim değildir; kendini siyahların efendisi olarak gören beyazların daha da muhafazakârlaştığını fark edecektir. Onu asıl şaşırtan hatta dehşete düşüren babasının da bu insanlar arasında yer almasıdır. Çocukluğundan itibaren, babasının etkisiyle eşitlik, adalet ve doğruluk kavramlarını içselleştirmiş ve bu doğrultuda bir kişilik geliştirmiş olan Jean-Louis babasındaki bu değişim karşısında büyük bir hayal kırıklığı yaşar ve amcası sayesinde bu durumla yüzleşir..
Kitaptan : 
"Bana inanmayacaksınız ama ben yine de söyleyeceğim :Bugüne kadar hayatımda bir kez olsun, aile üyelerimin ağzından 'Pis zenci ' sözcüğünü duymadım. Pis zenciler bağlamında düşünmeyi hiç öğrenmedim. Siyahlarla birarada büyüdüm... Etrafım yüzlerce zenciyle sarılıydı, onlar tarlalardaki emekçilerdi, yoksuldular, hastalıklı ve pistiler, kimileri tembel ve miskindi ama yaşamım boyunca bana onlardan korkmam, içlerinden birine kabalık etmem gerektiği ya da onlardan birine kötü davranabileceğim, bunun da yanıma kâr kalabileceği fikri aşılanmadı. Onlar benim dünyama saygısızca dalmadı, ben de onlarınkine dalmadım..."    ( Sayfa 153 )
"Çirkin bir sözcük olan önyargı ile tertemiz bir sözcük olan inancın ortak bir noktası var. Her ikisi de mantığın bittiği yerde başlar. "
(Sayfa 233)
Tespih Ağacının Gölgesinde
Harper Lee
*Sel Yayınları
239 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Ayşe KAYIKÇI

Yorum Gönderme

0 Yorumlar