Tanrı Misafiri Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin'in kaleme aldığı "Tanrı Misafiri" yazıldığı dönemin sorunlarını ve karakter profilinin mizahi bir dille anlatıldığı hikâyelerden oluşan bir kitaptır.
Tanrı Misafiri Reşat Nuri Güntekin
Daha önce "Çalıkuşu" ve "Acımak" gibi romanlarını okuduğum Reşat Nuri Güntekin'in bu kitabı bana yazarın bilmediğim fakat oldukça keyif aldığım mizahi yönünü tanıttı. Yazıldığı dönem itibariyle eserde kullanılan kelimeler bugün her ne kadar yabancı gelse de hafızanızın aslında o kelimelere duyduğu aşinalık ile okurken keyif alacağınızı düşünüyorum. Çünkü zaman zaman hafızanızda çocukken severek izlediğiniz kimi siyah beyaz kimi bugünün piksellerinden eksik kalmış ama sıcak ve gülümseten bazı “Yeşilçam” kesitleri canlanabiliyor. Reşat Nuri Güntekin’in döneminin ötesinde bir yazar olduğunu bu eserde ele aldığı konulardan anlayabiliyoruz. Çünkü okurken bugünün de toplumsal sorunlarının temelini oluşturan, kadının toplumdaki yerini ve kadına yönelik sorunları, din istismarını, çocuklara yönelik cinsel istismarı, dolandırıcılığı, ayıp kavramının göreceliği gibi konuların dönem içerisinde ne kadar yol aldığını (!) tekrar münazara fırsatı buluyorsunuz. 
Münâzaranızın en anlamlı tarafı da ciddiyetini günümüzde hala koruyan bu meselelerin aslında ne kadar gülünesi ve sığ temelli meseleler olduğunun mizahi dil ile ele alınmış olması. Bu da yazarın döneminde bu meseleleri ele alarak yapmış olduğu mizahi cesaret ile mümkün olmuş. Bu sebeple okurken insana farklı bir üslupla Muzaffer İzgü'yü anımsatıyor. Ayrıca bu kitapla Reşat Nuri Güntekin'in diğer kitaplarında da olduğu gibi aşina olduğumuz fakat zaman içinde dilimizde erozyona uğramış bazı kelimeleri de tekrar hatırlama fırsatı buluyoruz. Mizah severlerin keyif alarak okuyacağını düşünüyorum. Aslında tanıdığımız ama yabancı kelime olarak ifade ettiğimiz kelimelerin sıkıcılığını bahane etmekten uzaklaşarak keyifle okumanız dileğiyle... 
TANRI MİSAFİRİ 
Reşat Nuri Güntekin 
İnkılap Yayınları 
175 Sayfa
Puan 
 ★★★★★ 
 Yorumlayan Esen BERBER

Yorum Gönderme

0 Yorumlar