Suç ve Ceza Fyodor Mihayloviç Dostoyevski

Suç ve ceza,beni ben yapan kitapların en başında yer alır.Her kötü insanda bir iyilik, her iyi insanda da bir kötülük vardır, bu sözün ne anlama geldiğini apaçık anlayacağınız bir eser.
Suç ve Ceza DostoyevskiBu eseri okumamak,kitap okurları için büyük eksiklik olur.Bu eksikliğin giderilmesi için ilk yapmanız gereken suç ve ceza'yı alıp bir an önce okumak olmalı. "Namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır." "Bence, gerçekten büyük insanlar, dünyada büyük acılar çekmek zorundadır.""Fakat bir kadın hem zeki hem de kıskanç olursa, iki kadın haline gelir ve bu bir felakettir işte" Bu muhteşem kitaptan altını cizdigim,bir dolu cümleden birkaçı bunlar. Yazarımız şuan hayatta değil fakat hayatta olsaydı çok merak ettiğim  bir soruyu sormak isterdim;yaşamadığın bir şeyi nasıl bu kadar muazzam bir şekilde anlatabildin?
Raskolnikov ile birliktae aynı duyguları, aynı bunalımları yaşadım. Ruh tasvirleri o kadar detaylıydı ki etkilenmemek elde değil.Romanın kahramanı Rodion Romanovich Raskolnikov 'un psikolojik buhranlarına, topluma bir türlü uyum sağlamak istemeyişine, sivri diline ve parlak zekasına tanık oluyorsunuz. Dostoyevski, kahramanımızın hayata bakış açısını, teorilerini, toplumsal ahlakı sorgulanmasını, ailesini ve aile ilişkilerini, dostlarını, düşmanlarını, tüm bunlarla olan ilişkilerini inceliyor ve muhteşem betimlemelerle sizlere de yaşatıyor. Dostoyevski öyle bir karakter yaratmış ki adam katil olmasına rağmen sempati duymayan yoktur sanırım Raskolnikov' a. Suç olgusuna farklı bir perspektiften bakabilmeyi mümkün kılıyor bu da. Hikayedeki anlatım o kadar ayrıntılı ve gerçekçi ki sanki Dostoyevski kendisi yaşayıp da yazmış. Kitap okuyorum, diyen herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm bir klasik. Kitap sevdalısı tüm okurların,bu kitabı okumamaları durumunda bir okuyucu olarak büyük bir eksiklik içerisinde olacaklarına inanıyorum.
Fakir bir genç olan Raskolnikov, başarılı olmasına rağmen hukuk fakültesini maddi sebeplerden ötürü yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Paranın, parayla ne yapılacağını bilmeyen, insanlık ailesine parazit olan aşağılık insanların elinde iken, toplumun gelişmesine büyük katkılar sağlayabileceklerin para sıkıntısı çekmesinin yanlış bir düşünce olduğunu düşünmektedir. Bu yanlışlığı düzeltmek üzere yaşlı ve zengin olan bir tefeciyi,ve onun kız kardeşini görgü tanığı bırakmamak için öldürür. Kimsenin kendisini görmediğini ve geride çok büyük bir olasılıkla bir iz kalmadığını bildiği halde, bazı tesadüflerin sonucunda Raskolnikov müthiş bir tedirginlik içine düşer. İnsanlığını, masumiyetini yitirmiştir. Temiz kalpli Sonya'ya suçunu itiraf eden Raskolnikov, polise de teslim olur ve cezasını çekmek üzere Sibirya'ya gider. İyi okumalar...
SUÇ VE CEZA
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
Çeviri:Mustafa Bahar
İskele yayınları
705 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Hanife ÇAVDAR

Yorum Gönderme

0 Yorumlar