14 Aralık 2017 Perşembe

Ölü Canlar Nikolay Vasilyeviç Gogol

Yarım kalan hayaller. Sonu olmayan bir roman. Manik depresif psikoz hastalığı. Ve Gelen trajedik bir ölüm Gogol.
Ölü Canlar Nikolay Vasilyeviç GogolHayatı boyunca çok çekti büyük yazar bu hastalıktan.Manik durumdayken müthiş enerjik oluyordu,sanat gücü,yaratıcı düşünceler doruğa çıkıyordu.Ama sarkaç öbür tarafa geçtiğinde her şey kararıyordu.O dönemde hekimler bu hastalığa doğru tanı koyamadıklarından doğal olarak doğru tedavi uygulanamıyordu.Yazarı sürekli ıslak çarşaf içinde sarıyorlardı örneğin.Tedavinin ruhsal yanını üstlenen papaz ise insafsız bir oruç uyguluyordu.Kuşkusuz hastanın ruhsal acılarına son vermekten uzak tedavi yöntemiydi bunlar. Gogol, Gogol.. insan seni nasıl anlatabilir ki. Yaptığın muzipliklerden mı bahsedelim, yoksa muhteşem  zekandan mı? Bu arada şundan da sitem etmeden geçemeyeceğim, sırf tasarladığın gibi olmadı diye yakmak zorunda mıydın bu güzel eserin ikinci cildini? Ne olacak sende koç burcusun pire için yorgan yakarsın nerden biliyorsun diye sorma kendimden biliyorum. Ben Gogol okurken her zaman çok sevdiğim bir arkadaşımla vakit geçiriyormuşum gibi hissederim. Anne babamız her zaman söylemeden bıkmadıkları başarılı komşunun çocuğu vardır. Sadece Okulu ve  Dersi ile ilgilenir. Ha işte o Gogol.
Gogol’un her eseri ince bir zekanın ürünüdür. Sizi doyasıya eğlendirir, eğlendirirken de bir o kadar eleştirir. Eleştirinin de en kayda değeri budur herhalde. Kimseyi üzmeden, kızdırmadan, kimseyle tartışmaya girmeden yapılan. Ayrıca Gogol’un eserlerinde bir diğer unsurda; Dostoyevski, Tolstoy gibi tanınmış diğer Rus yazarlarından daha gerçekçi daha toplumsal olmasıdır. Örneğin Dostoyevski genel de düşünce üzerine yazar, eserlerinde işlediği alt tabakadan kişilerse Petersburg’un sarhoşları, ayyaşları mekan genelde Petersburg’dur. Gogol ise Petersburg dışına da çıkmıştır eserlerinde. Mujikleri, memurları, toprak sahiplerini, subayları kısacası neredeyse tüm rus insanın işlemiş, adeta yaşadığı dönemin fotoğrafını çekmiştir. Esere geçecek olursak, eser İlahi Komedya’ dan esinlenerek üç cilt olarak tasarlanmıştır. İlk ciltte Rusya’nın kötü yanları yazılmış ve yayımlanmıştır. İkinci ciltteyse olması gerekenler, iyiler düşünülmesine rağmen yazar bir türlü istediği karakterleri oluşturamamış ve geçirdiği bir bunalım esnasında ikinci cildini yakmıştır. Elimizde kalan ise birinci cilt ile ikinci cildin bazı parçalarıdır. Yani bu kitap tamamlanmış değildir. Yaklaşık 350. Sayfadan sonra eksikler başlar, bazı bölümler yarıda kesilirken bazı bölümler hiç yoktur. Eserde baş karakter Rus çiftlik sahiplerinin çiftliklerini gezerek onlardan ölü canlar satın almaktadır. Yazar böylece Rus toprak sahiplerini, köylülerini ve yaşadığı dönemin feodal sistemini tüm açıklığıyla anlatmış ve eleştirilerini yapmıştır. Ayrıca bütün eserlerinde olduğu gibi dönem memurlarının yozlaşmışlığını işlemeyi de eksik etmemiştir. Eseri, benim gibi Gogol okumaktan hoşlananlar ve dönem Rusya’sının feodal yapısını görmek isteyenlere tavsiye ediyorum. İlk defa okuyacaklar içinse Gogol’a bu eserinden başlamamalarını öneririm. Öncelikle birkaç hikayesini okuyup tarzını görmeleri faydalarına olacaktır. Herkese keyifli okumalar dilerim.
ÖLÜ CANLAR
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
479 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız