29 Aralık 2017 Cuma

Kuşlar Yasına Gider Hasan Ali Toptaş

Babalar, alınlarımıza yazılmış yalnızlıklardır diyor ve ekliyor "zaten o  yıllarda burnunuzun  ucunda gezinen  bir  mazot kokusuydu babam,kulağımızda çınlayan uzak bir motor sesiydi ve az evvel dediğim gibi,gitti mi gelmek bilmezdi bir türlü"diye devam ediyor.
Kuşlar Yasına Gider Hasan Ali Toptaş
Bu sözler beni yüreğimden vurdu desem yalan olmaz.Çünkü bende babamın işinden dolayı ondan uzak bir çocukluk yaşadım ve zordur babasız çocukluk...ve sonra Cemal Süreya'nın şu şiiri geldi aklıma; "Sizin hiç babanız öldü mü?  Benim bir kere öldü kör oldum" diyor şair ne güzel anlatmış babanın yokluğunu,onsuzluğu...Yazar aile olmayı aile kavramını o kadar güzel anlatmış ki,hayattayken kıymetini bilip sarıp sarmalayın diyor.İnsanın babasını kaybetmesi ne büyük acıdır Allah'ım...Bu acıyı o kadar iyi tarif etmiş ki iliklerinize kadar hüzne boğulacaksınız, hıçkıra hıçkıra ağlayacak ve kâh yapamadığınız evlatlığa dövüneceksiniz yada kâh geriye alsam zamanı da babamın rızasını alsam diyeceğiniz muhteşem bir eser.Hatır gönül kırmamayı,of dememenin ilmini,eldeyken kıymetini bilmenin erdemini öğretiyor bunu öğretirken de burnuzuzu sızlata sızlata yapıyor yazar.
Peygamberimizin bir hadisi çınlanıyor kulaklarımda"Anne­ babasının yaşlılığına ulaştığı halde cennete giremeyene yazıklar olsun" diyor.Rabbim rızalarını almayı nasip etsin...illa bir kitabın okunabilir olması için aşk olmasına, absürt olayların işlenmesine gerek olmadığının en güzel kanıtı diyorum bu kitap için.Nolur okuyun diye yalvarmak istiyorum bu kitap için...Bazı değerlerimizi öğrenmek için geç kalmayalım ve okuyalım,okutalım vesile olalım...Keyifli okumalar...
KUŞLAR YASINA GİDER
Hasan Ali Toptaş
Everest Yayınları
248 Sayfa
Puan
★★★★★
Yorumlayan Hanife ÇAVDAR

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

2020 KİTAP FUAR TAKVİMİ AÇIKLANDI!

Kitap Blogunuz Okuyorum.org olarak 2020 kitap fuarı takvimini tarihsel sırasıyla siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. 2020 Kitap F...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı