6 Aralık 2017 Çarşamba

Fatih-Harbiye Peyami Safa

Servet-i Fünun dönemi şairlerinden İsmail Safa’nın oğludur Peyami Safa.Peyami Safa’nın 1931 yılında yayımlandığı romanda çok can alıcı bir konuya değiniyor.
Fatih-Harbiye Peyami Safa
Ah efendim  dedi  bizi bizden  daha iyi biliyorlar. Mesnevi’yi,Rubaiyatı, Gazali’yi, Farabi’yide bizden daha çok okuyorlar bizi bizden daha çok takdir ediyorlar bizim bizden daha büyük düşmanımız yoktur efendim yoktur… Ne acı dimi..
Bu söz içinde bulunduğumuz durumu en iyi tasvir değimlidir?Yaşadığımız coğrafyadan ne için kendimi soyutlaştırıyoruz ki? Ne amaç uğruna? Batı bizlere daha mı cazip geliyor? Şimdi bu batıda ne cazip geliyor? Hiç düşündük mü? Şimdi Kimilerine göre farklı dinlerin bir arada yaşıyor olabilmesi kimine göre kimsenin kimseye karışmıyor oluşu. Şimdi ülkemiz çok mu hoşgörülü diyeceksiniz ki haklısınız da, ülkemizde şuan ne yazık ki hoşgörü yok. Ülkelerin dini olmaz ülkelerin duyguları olmaz yalnızca ülkeyi oluşturan insanların duyguları düşünceleri ve hoşgörüleri olur. Yani özendiğimiz batı gibi olmak da bizim elimizde. Biz okuyan insanlarında farklı düşüncelere saygılı olmazsa ne olur bu milletin hali? İşte bu kitap bunu anlatıyor. Kitabın baş karakterlerinden olan Neriman Doğu kültürü ile yetişmiştir. Batı Kültürü ile tanışıp  iki kültüre de ait olamamış Neriman’ın iç savaşını ele almış. Bence Mutlaka okumalısınız. Kitaplar ile kalın …
FATİH-HARBİYE
Peyami Safa
Alkım Yayınevi
128 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız