25 Aralık 2017 Pazartesi

Dönüşüm Kitap Yorumu Franz Kafka

Dönüşüm kitabında Franz Kafka, bir sabah uyandığında böceğe dönüşen Gregor Samsa'nın hikayesini anlatıyor.
Dönüşüm Franz Kafka
Dönüşüm, hiyerarşi ve otorite düşüncesiyle temellenen, bu amaçla sözü edilen düşünceyi önce aile kurumu içerisinde odaklaştıran toplum içerisindeki bireyin tregedyasıdır. Gregor Samsa, toplum tekidir; işyerinde köledir; aile çevresinde köledir ve zincirleri içerisinde uslu oturduğu sürece de benimsenip sevilir. Başkaldırısı bilinçaltında başlar; bu bilinçaltı, kendine uygun biçimi yaratı; Gregor Samsa'nın böceğe dönüşmesi, gerçekte artık başkalaşmadır. Böceğe döndüğü andan başlayarak, toplumun ve ailesinin ona ilişkin -onu tutsak kılan- beklentileri artık sonuçsuz kalmaya yargılıdır; böceğin iğrençliği, çizgisi sürüyle uyuşmayan bağımsız bireyin iticiliğiyle özdeştir... Çevirmen Ahmet Cemal kitabın son sözünde hikayeyi bu cümlelerle yorumluyor. Böceğe dönüştükten sonra hiçbir işe yaramadığı anlaşılan Gregor Samsa'ya ailesinin tutumunu okurken yeter artık biri şu böceği ezsin de bitsin çektiği eziyet diyeceksiniz. 
Çok akıcı ve kölelik sistemini eleştiren bu başarılı uzun öyküyü mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum...
DÖNÜŞÜM
Franz Kafka
Can Yayınevi
102 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan İsrafil BARAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız