23 Aralık 2017 Cumartesi

Altıncı Koğuş Kitap Yorumu Anton Çehov

Anton Pavloviç Çehov (29 Ocak 1860, Taganrog Rusya - 15 Temmuz 1904, Badenweiler, Almanya), Rus tiyatro yazarı ve modern kısa öykülerin kurucularındandır.
Altıncı Koğuş Anton Çehov19. yüzyıl Rus eleştiri gerçekçi tiyatrosunun en önde gelen temsilcilseri arasında yer alır. Büyükbabası serf olan Çehov, çocukken babasının dükkanında çalıştı. 1871'de dükkan batınca ailesi evlerini satıp Moskova'ya gitti. 1879'da kendisi de Moskova'ya giderek, üniversitede tıp öğrenimi gördü. Erkek kardeşinin de desteğiyle para kazanmak için gülmece dergilerine kısa yazılar göndermeye başladı. Moskova ve Petersburg gülmece dergilerinde yüzlerce fıkra, öykü, öyküsel yazı, nükte, dramatik taslaklar yayımladı. 1883-86 yıllarında Oskolsi (Alıntılar) dergisinde 300'den çok yazısı çıktı. 1886'dan sonra yazıları, dostluk kurduğu yayımcı Suvorin tarafından Novoye Vremya (Yeni çağ) dergisinde yayımlandı. Oyun yazmaya yöneldi, başarısızlığa uğraması üzerine yine hikaye yazmaya devam etti. Tolstsoycu dünya görüşünü benimsedi. Kitabın ilk sayfalarında Altıncı Koğuşun kötü şartlarına; hastane ortamında bulunan hastaların ortasında buluyorsunuz kendinizi. Garip hikayeleri var  İvan Dmitriç ;. Sürekli takip edildiğini düşünmekten hastalanıp altıncı koğuşa yatırılmıştır.Hastalanmadan önce herşeyi sorgulayan,ve her türlü haksızlıklara karşı öne çıkan,hayatından oluşan  olumsuzluklardan etkilenip acı çeken, eğitimli, düşünmeye,sorgulamaya başlamadan önce çok kitap okuyan bir karakter. Doktor Andrey Yefimıç ile tanışır. İkisi arasındaki diyaloglar kitabın en can alıcı noktalarıdır. Doktor Yefimıç ; hastanenin kötü durumundan,eksikliğinden,hastalara uygulanan şiddetin  farkında olan,fakat  her şeyin kendiliğinden düzelmesini bekleyen,akla ve gerçeğe önem vermesine rağmen güçlü bir karakter olmadığı için stoacı görüşlere sığınan bir karakter... İvan Dmitriç ile yaptığı  sohbetlerden sonra ruhsal bir şekilde çöküşe geçer ve daha sonra çevresindeki , herkesten farklı düşünmeye başlayan bir karaktere dönüşür. Daha sonrasında çevresindeki toplumsal sorunlar ve insanlar arasındaki iletişimsizlik doktoru tiksindirmeye başlar. Ve doktorumuz bu şekilde insanlardan uzaklaşmaya başlar. Doktorun kendisine koyduğu teşhis ise kitapta en beğendiğim cümleler arasında: "... Benim hastalığım, yirmi yıl içinde bütün kasabada tek bir akıllı adam bulabilmemdir. Ama o da bir deli!"
Başından beri deliliği de sorgulatan kitap burada deliliğin aslında ne olmadığı konusunda düşünceleri had safhaya çıkarıyor. Düşünmenin ve sorgulamanın suç teşkil ettiği toplumlarda, bir şekilde hapsedilmenin yalnızlaştırmanın öyküsüdür bu kitap. Okurken dönemin şartlarını dikkate almak lazım.Ayrıca Konu evrensel olunca çok ta yabancı hissetmiyorsunuz kendinizi kitaba… Her sayfası önemli, altını çizeceğiniz cümlelerle dolu, kendinizi ve hayatı sorgulatan akıcı ve yalın anlatıma sahip muhteşem bir eser…
ALTINCI KOĞUŞ
Anton Çehov
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
68 Sayfa
Puan
★★★★
Yorumlayan Kadir Şarkı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

OKUYORUM

Okuyorum.org, kitaplar ve yazılı eserler hakkında çeşitli meslek gruplarından kişilerin görüşlerini paylaştıkları blogdur. Kitapların içerikleri hakkında bilgi alabilir, yorumları, aktuel konuları, yazarlarla söyleşileri okuyabilir, sizlerde yorumlarınızla aramıza katılabilirsiniz.
KİTAP FUAR TAKVİMİ 2017-2018

Anadolu'da düzenlenen kitap fuarları sayısı her geçen gün artıyor, vatandaşlar kitap fuarlarına yoğun ilgi gösteriyor.  Vatandaşların...

Kitap Blogu Arşivi İçin Tıklayınız