Ünlü 10 Yazarın Ölmeden Önceki Son Sözleri

Dünyaca ünlü bir çok yazar siroz, verem, menenjit, zatürre, beyin kanaması, akıl ve kalp rahatsızlıkları gibi sebeplerden hayatını kaybetti. İçlerinden en üzücü hikaye ise nazilerin zulmüne dayanamayıp eşiyle birlikte intihar edip arkalarından mektup bırakan Ünlü Avusturyalı yazar Stefan Zweig'e ait. Kitap blogunuz Okuyorum.org olarak ünlü on yazarın ölmeden önce ki son sözlerini sizler için derledik...
yazar O' Henry
1. “ IŞIKLARI YAKIN. KARANLIKTA EVE GİTMEK İSTEMİYORUM ”
Özellikle yazdığı öykülerin şaşırtıcı sonlarıyla ünlü yazar O' Henry siroz hastalığından 5 Haziran 1910 yılında New York'da hayatını kaybetti.
yazar Franz Kafka
2. “ SEVGİLİ MAX, SON İSTEĞİM; BENDEN GERİYE KALACAK OLAN GÜNLÜKLERİMİ, EL YAZMALARIMI, BENİM YAZDIĞIM VE BANA GELEN MEKTUPLARI, ÇİZİMLERİMİ VE DİĞERLERİNİ OKUMADAN YAK ”

Franz Kafka’nın vasiyetini yerine getirmeyen Max Brod, Kafka’nın dünya edebiyatında önemli bir konuma gelmesini sağladı. Kafka, 3 Haziran 1924’te 40 yaşında Klosterneuburg'da hastalığından öldüğünde ardında birkaç eser bıraktı. Bu eserlerden en çok bilinenleri Dava, Dönüşüm, Şato ve Milena’ya Mektuplar adlı eserleriydi.
yazar Oscar Wilde
3. “ YA BEN GİDİYORUM YA DA DUVAR KAĞIDI 
Modernist edebiyatın Baudelaire ve Mallarmé gibi öncüleriyle birlikte anılan ünlü yazar Oscar Wilde, 30 Kasım 1900'de Fransız Üçüncü Cumhuriyet'de Menenjit hastalığından hayatını kaybetmiştir.
yazar Andon Pavloviç Çehov
4. “ ÇOK ZAMANDIR ŞAMPANYA İÇMEMİŞTİM ”
Kendi adıyla anılan (Çehov tarzı) öykü türünün kurucusu olarak ün kazanan Andon Pavloviç Çehov, 15 Temmuz 1904, Badenweiler, Almanya'da hayatını kaybetti. Çehov'un son sözü “Çok zamandır şampanya içmemiştim” olmuş. 

yazar Victor Hugo
5. “ SİYAH BİR IŞIK GÖRÜYORUM ”
Romantik akıma bağlı ünlü Fransız yazar Victor Hugo,22 Mayıs 1885 yılında Paris'de Zatürre hastalığından hayatını kaybetti.
yazar Robert Louis Stevenson
6. “ TUHAF GÖRÜNÜYOR MUYUM ? ”
İskoçyalı ünlü yazar Robert Louis Stevenson,3 Aralık 1894 yılında Vailima Samoa'da beyin kanamasından hayatını kaybetti.
yazar Mark Twain
7. “ EĞER GÖRÜŞÜRSEK, HOŞÇA KALIN "
Döneminin en ünlü Amerikan edebiyatçısı, daha çok mizahi tarafıyla bilinen bilinen yazar Mark Twain, kalp rahatsızlığından 21 Nisan 1910 tarihinde Amerika'da hayatını kaybetti..

yazar Lev Tolstoy
8. “ FAKAT KÖYLÜLER, KÖYLÜLER NASIL ÖLÜR ? " 
Tüm dünya halkları tarafından çok sevilen Lev Tolstoy ömrünün son günlerinde İslamiyet'i kabul etti. Ünlü yazar Tolstoy, zatürre hastalığından dolayı 82 yaşındayken, 1910 yılında Rusya'da öldü.
yazar Nikolay Vasilyeviç Gogol
9. “ BİR MERDİVEN, ÇABUK BİR MERDİVEN GETİRİN 

Gerçekçi Ukrayna asıllı Rus roman ve oyun yazarı Nikolay Vasilyeviç Gogol, 4 Mart 1852 yılında Moskova'da geçirdiği akıl hastalığından dolayı hayatını kaybetti. Yazarın "Bir delinin hatıra defteri" isimli kitabı da bulunuyor.


yazar Stefan Zweig
10. "BÜTÜN DOSTLARIMI SELAMLARIM. UMARIM, UZUN GECENİN ARDINDAN GELECEK OLAN SABAHIN KIZILLIĞINI HALA GÖREBİLİRLER. BEN ÇOK SABIRSIZ OLAN BEN, ONLARIN ÖNÜNDEN GİDİYORUM"
Ünlü Avusturyalı yazar Stefan Zweig, eşiyle birlikte intihar etti. Yukarıda ki söz nazilerin zulmüne, vicdan azabına dayanamayıp intihar eden çiftin son mektubundan bir parçadır.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar