Sultan Alaeddin Kitap Yorumu Bekir Manav

Yazar Bekir MANAV'ın Elazığdaki kitap fuarında imzalayıp okuyorum.org okuyucularına armağan ettiği Sultan Alaeddin kitabını uçak yolculuğum esnasında bir solukta okudum. 
Ve oldukça da keyif aldım. Osmanlı'nın kuruluşuna ışık tutacak olan Sultan Alaeddin dönemini bilmeniz, öğrenmeniz açısından oldukça yararlı bir kaynak.
KİTAP TANITIMINDAN
Sultan Alaaddin’i ne kadar tanıyoruz?Onun hakkında neler biliyoruz? O Sultan ki Türkmenler tarafından “Uluğ Keykubad” lakabına mazhar olmuş İslam neferi, adalet timsali, merhamet sahibi bir deha. Anadolu coğrafyasında hakimiyeti ele alan yegane güç,
O bizim ecdadımızdı. Ecdadımızı tanımak adına; Alâeddin Keykubad’ı tanımak Türklüğü tanımaktır. Onu tanımak İslam adaletini ve hizmetçiliğini tanımaktır. Onu tanımak tarihimizi tanımaktır. Alâeddin Keykubad bir Oğuz Türk’üdür. Müslüman ve dindar bir hükümdardır. Merhamet ve adalet sahibi bir hükümdardır. Sultan Alaeddin kitabı, meşhur Selçuklu tarihçisi İbni Bibi ve muhtelif gerçek kaynaklardan Sultan 1. Alaeddin Keykubad’ın hayatı ve dönemini ele alan araştırma kitabıdır.
Kitapta, Alaeddin Keykubad’ın nasıl Sultan olduğu, ağabeyi İzzeddin Keykavus ile mücadelesi, Yassıçemen Savaşı, Alaiye fethi, Emirlerini öldürtmesi, dönemde yapılan savaş ve fetihler, fetihnamesi, mühür resimleri, Mevlana ve Ertuğrul Gazi ile olan ilişkileri kaynaklarla, dipnotlarla açıklanarak anlatılmıştır.
Dönem kronolojisi, Emirleri ve dönemde yapmış olduğu eserlerde bu kitapta mevcuttur. Sultan Alaeddin Keykubad dönemi için günümüzde son verilerle hazırlanmış akademik olmayan, herkesin anlayabileceği sadelikte, öz bir dil ile hazırlanmış başucu kitapları arasında yer alacak bir eserdir. Kitap bir doktora tezi veya akademik bir çalışma değildir. Sadece Sultan 1. Alaeddin Keykubad’ı ve dönemini ele alması açısından eşine fazla rastlanmayan bir kitaptır. Uluğ Keykubad’ı tanıtmak amacıyla hazırlanmış, tarih dersinin dışında Alaeddin Keykubad’ın özel yönlerini de ele alan, çeşitli kaynaklarla neşrederek sonuca kavuşturan özel bir yapıttır. Her konu bölümlere ayrılmış ve “İçindekiler” sayfasında bölüm ve konular belirtilmiştir.Sultan 1. Alaeddin Keykubad’ı tanımak isteyen, döneme dair bilgiler arayan herkesin mutlaka okuması gereken bir eserdir.
Sultan Alaeddin
Bekir Manav
Pergole Yayınları
Puan
★★★★★
Yorumlayan Tuncay EKSEN

Yorum Gönderme

0 Yorumlar